Tayland’da mağaradan kurtarılan çocuk sayısı 6’ya yükseldi

Tayland’ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarma operasyonu başladı.

Çiang Rai Valisi Narongsak Osatanakorn, bu sabah başlayan kurtarma operasyonuna 13 yabancı ve 5 Taylandlı dalgıcın katıldığını, her bir çocuğa mağaradan adım adım çıkarılırken iki dalgıcın eşlik edeceğini söyledi.

Kurtarma kapsamında şu ana kadar toplamda 6 çocuğun mağaradan çıkarıldığı öğrenildi.

Bugün sabah saatlerinde başlayan kurtarma operasyonunun tıbbi ekibinin bir üyesi tarafından yapılan açıklamada, kurtarılan çocuklarının sayısının 6’ya ulaştığı bildirildi.

10 çocuk ve antrenörü kurtarma çalışması devam ediyor. Khaosod gazetesinin yetkililerine göre, çocukların mağaranın çıkışına ulaşmak için dört kilometreden fazla bir mesafeyi kat etmeleri gerekti. General Kongcheep Tantrawanit tarafından yapılan açıklamada, çocukların güvenli bir şekilde mağaradan çıkarıldıkları bildirildi. Kurtarma operasyonu başladıktan sonra, mağaradan iki ambulansın ayrıldığı görüldü.

Tayland basınında Cumartesi günü çıkan haberlere göre, bir grup uluslararası dalgıç, 12 çocuğun ve futbol koçlarının iki haftadan daha uzun bir süre boyunca mahsur kaldıkları su dolu mağaradan kurtarılması için bir acil kurtarma planı hazırlıyorlardı.

Tayland’da, 23 Haziran’dan bu yana mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörü kurtarma operasyonu bu sabah başlatılmıştı.

‘ÇOCUKLAR HER TÜRLÜ ZORLUKLA YÜZLEŞMEYE HAZIR’

Kurtarma görevinin başkanı Narongsak Osottanakorn, bugün yaptığı açıklamada “Gün bugündür. Çocuklar her türlü zorlukla yüzleşmeye hazır” ifadelerini kullandı. Osottanakorn ayrıca, çocukların bulunduğu yerin de su baskını riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi ve “Bugünden daha fazla hazır olduğumuz başka bir gün yok. Aksi takdirde fırsatı kaybedeceğiz” dedi.

 

Grubun mahsur kaldığı nokta ile mağara girişi arasında birbirine bağlı yaklaşık üçer kilometrelik iki ayrı tünel sistemi bulunuyor. Bu tünellerde suyla kaplı çok sayıda dar geçit ve galeriler yer alıyor. Çocukların buralardan dalarak çıkarılması tek seçenek olarak ortaya çıkıyordu.

Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların bile birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılmasının büyük risk taşıdığı ifade ediliyordu.

11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran’da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle dışarı çıkarılamamıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin