Tavuk eti kanatlandı!

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

Seçim sonrası zam yağmurundan tavuk eti de nasibini aldı. Sektörün yüzde 10’larda olmasını beklediği zam oranı yüzde 20’nin bile üzerine çıktı. Tavuk etine son iki yılda gelen zam oranı yüzde 250’ye yakın… Güncel rakamlarla 4 kişilik bir ailenin ‘mangal’ keyfi 100 lirayı geçiyor.

Akaryakıt, patates ve soğan derken 31 Mart’tan sonra fiyatı en fazla artan ürün tavuk eti oldu. Öyle ki, sektör aktörlerinin bile beklediğinden fazla zamlandı beyaz et. Zam oranı yüzde 20 ila 25 arasında değişiyor. Tavuk fleto ve mangalcıların vazgeçilmezi kanatın kilosu 24 liraya kadar çıktı. Kanat geçtiğimiz yıl ocak ayında 12 liradan satılıyordu. Daha bir yıl önce 7 lira olan bütün tavuğun kilosu ise 13 liraya yükseldi. Fiyatı 34 liraya kadar fırlayan piliç ızgaza ise neredeyse kırmızı etle yarışıyor. Son gelen zamlarla birlikte 4 kişilik bir ailenin mangal keyfi ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40’a yakın bir artışla 100 liraya dayandı. Sadece 3 kg karışık (kanat, pirzola, ızgara) tavuk etinin fiyatı 70 lirayı buluyor. Buna domates, biber, soğan, marul vs. gibi mazlemeleri de eklediğinizde hafta sonundaki mangal keyfiniz 100 liranın üzerine çıkıyor! Geçtiğimiz yıl aynı malzemeler için yaklaşık 60 lira ödüyordunuz.

HER AY DÜZENLİ OLARAK ZAMLANIYOR!

Kasaplar Odası Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, geçtiğimiz eylül ayında yaptığı açıklamada, beyaz ete 9 ayda yüzde 200’ün üzerinde zam yapıldığını söylemişti. Bu açıklamadan sonra beyaz ete neredeyse her ay zam geldi. Bu arada, Et ve Süt Kurumu’ndan beyaz eti piyasa fiyatından yüzde 20-25 oranında daha uygun fiyata alabiliyorsunuz ancak mağaza sayısı çok sınırlı olduğu için erişmek mümkün olmuyor.

ORTALAMA FİYAT 13 LİRAYA DAYANDI

Resmi verilere göre geçtiğimiz yıl tavuk eti üretimi 2 milyon 156 bin ton olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de geçen yıl 1 milyar 228 milyon 533 bin tavuk, 6 milyon 779 bin hindi kesildi. Kişi başı tavuk eti tüketimi ise 25 kilo civarında. TÜİK’in rakamlarına göre 2018 yılının Kasım ayında bir kilogram tavuk etinin ortalama fiyatı 11,03 liraydı. Ancak son zamların ardından söz konusu rakamın 13 liraya dayandığı belirtiliyor. Söz konusu rakam 2016 yılı ocak ayında 7 lira civarındaydı.

YUMURTA VE ET ÜRETİMİ AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat ayı ile ilgili kümes hayvancılığı üretimi istatistikleri paylaşıldı.Buna göre, tavuk yumurtası üretimi bir önceki aya göre yüzde 6,7 azalarak 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti. Kesilen tavuk sayısı 91 milyon adet oldu. Kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 5,7, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,7 azaldı. Tavuk eti üretimi 158 411 ton olarak kayıtlara geçti. Yine üretim de bir önceki aya göre yüzde 6,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 düştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin