Tasfiye edilecek 12 gazeteci hangileri?

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

İktidar kanadında beklendiğinin ve sanıldığının aksine ilk tasfiyeler siyasi kesimde olmayacağa benziyor. İlk kayanlar siyasetin değil, o malum kesimin yıldızları olmaya başladı.

Ortaya saçılan bütün bu pisliklere rağmen bir şey değişmediğini söyleyenlere siz kulak asmayın diye bir yazı yazmıştım. 9 Haziran tarihli “AK Parti, 17-25 Aralık’ta bile bu kadar sarsılmadı” başlıklı yazımda parti içinde yaşanan depremi bir nebze olsun anlatmaya çalıştım.

Tasfiye süreci, sanıldığı gibi Sedat Peker’in videoları ile başlamadı. İktidarı süpürme hareketi başladığı için Sedat Peker videoları etkili oluyor. Seri videolar, son yıllarda ekilen tohumların yeşermesini sağladı.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Bu iktidar, yıllar önce gücünü medya ile pekiştirdi. İktidar 2005-2012 arasında peş peşe yandaş kanallar açtığında muhalif kesim, “Onları kimse izlemiyor. Etkili olmazlar” diye önemsememeye çalıştı. Adını sanını kimsenin bilmediği isimler ekranlara çıkıp iktidar adına güzellemeler dizer oldular.

İKTİDAR, GÜCÜNÜ MEDYA İLE PEKİŞTİRMİŞTİ

Mudhalif kesim bu yorumcuları o zamanlar dikkate almazken, köylerde kahvehanelerde bu kanallar, kimi zaman promosyonla kimi zaman da uyarılarla sürekli açık tutulur hale getirildi.

Köyün erkekleri, iktidar borazancılarını sürekli dinler oldular. Aynı görüşler sürekli tekrarlana tekrarlana beyinlere işlendi.

İktidarın kök salması, yandaş medyanın sayesinde olmuştu. Gazeteler o kadar etkili olmasa da televizyonların önemi büyüktü.

İktidara muktedir olmanın zihni ortamını hazırlayan medya şimdi yeni bir evreye giriyor. Kendini kullanışlı alet olarak sunan gazetecileri çok zor günler bekliyor.

TASFİYE EDİLECEKLER BİRER İKİŞER NETLEŞİYOR

İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu, kişisel ilişkiler kurmada ve etrafını gazeteci ordusu ile sardırmada en öngörülü isimlerden biri oldu. Sedat Peker, Soylu’yu hedef tahtasına oturttuktan sonra, nokta atışları ile etrafındaki gazetecileri birer sniper ateşi ile indirmeye girişti.

Önce Hadi ve Süleyman Özışık kardeşlerin ipi çekildi. Hadi Özışık, Sedat abisine küçük bir yamuk yapmaya kalkınca, “ilk sırada infazına” karar verildi. Hadi, şu sıra Sedat Peker’in BAE’de kayıplara karıştığı 10 saatlik süre sırasında, “Artık dönmeyeceğine” kanaat getirince epey efelenme yoluna gitmişti. Efendileri gördükleri Süleyman Soylu’ya sadakatlerini ortaya koymak için o çıkışı yapmaya kalktılar. Merak etmeyin iki kardeş aldığı bu yaralardan sonra iflah olmazlar.

Veyis Ateş, içlerinde en fazla hırpalanan isim oldu, daha da olacak. Çünkü Hadi’nin bir miktar gazetecilik geçmişi var. Veyis Ateş’te o da yok. Her şeyi ile AK Parti döneminin yetmelerinden biri olarak ortaya çıktı.

Süleyman Soylu, Habertürk’teki programda Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar maaş alan milletvekilinin ismini bildiğini açıklamıştı. Mustafa Şentop, Meclis Başkanı sıfatı ile bu ismi yazılı olarak Soylu’dan talep etti. Şentop son olarak Soylu’yu bu çerçevede ziyaret etti.

Soylu, muhtemelen Şentop’a suç örgütü liderinden her ay 10 bin dolar alan milletvekilin ismini verdi. Şentop, aldığı bilgiye dayanarak yarın muhtemelen şöyle bir açıklama yapacak: “Sayın Soylu suç örgütü liderinden maaş alan milletvekilinin ismini bana söyledi. Ancak bu milletvekili bu dönem Meclis çatısı altında bulunmuyor.

Burada bir not ilave edelim. Bu eski milletvekili Metin Külünk değil. Zaten o olmadığını bizzat Peker “Metin Külünk’e 10 bin dolar değil, arabasına çanta dolusu dolarlar koyduk” diyerek açıklamıştı.

Söz konusu isim bu dönem Meclis çatısı altında olmadığı gibi resmi olarak AK Parti yönetiminde de bir görevi bulunmuyor. Bu ismin Kürt kökenli bir siyasetçi olduğunu da not edip detaylı açıklamayı iddia sahibine bırakayım.

“Yandaş medyadan kim gidecek” diye papatya falına bakmayı önermiştim. Peker daha Cem Küçük ile ilgili bir atış yapmadan önce, Cem Küçük’ün günlerinin sayılı olduğuna dikkat çekmiştim. Peker’in son açıklamalarından sonra Küçük’ü artık adı TGRT ya da Türkiye Gazetesi de olsa tutamazlar.

SÜRPRİZ İSİM AHMET HAKAN OLDU

Gazeteci Serkut Bozkurt, ABC TV’de Şule Aydın’ın programında çarpıcı iddialarda bulundu. SBK Holding patronu Sezgin Baran Korkmaz’dan düzenli para alan 12 gazeteci arasında sürpriz bir ismi açıkladı. Serkut Bozkurt’a göre, düzenli para alan isimlerden birisi de Hürriyet’in başında bulunan Ahmet Hakan Coşkun.

Fatih Tezcan, sıranın kendisine geleceğini tahmin ettiği için bir süredir kıvranıyordu. Son olarak, “Ne olursa olsun bir yiğitlik yapayım” diye bir video paylaştı. Videoda Sedat Peker’den korkmadığını söyledi. Bekleyelim görelim.

Bir başka muhtemel isim ise TRT 1’in ana haber sunucusu Ersoy Dede. Onunla ilgili de bir salvo atış beklemek yanlış olmayacak gibi görünüyor. Papatya falına bir isim daha oturtmak gerekirse Akit’ten gelir. Bu da kuvvetle muhtemel Sabri Balaman olur.

Bu liste ile alakası olmayan şu Paramount Otel sakinlerinden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’i de bu isimlere eklemek yanlış olmaz.

Görüldüğü gibi satranç tahtasındaki piyonlar devriliyor. Ortadan piyonlar çekilince sıra arka sırada bulunan taşlara gelecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Her olayı satranç ile açıklamak ne kadar doğru?
  Türkiye’deki iktidar sistemini İngiltere ve Amerika etkisi olmadan açıklayamazsınız üstelik bu denkleme Rusya (Trump dönemi Rusya sadece Türkiye’de değil dünyada etkin bir konuma geldi.) da dahil olmuşken!
  Piyonlardan sonra sıra kimseye gelmez. Piyonlar anlaşma sağlamada can yakmak içindir. Eğer sıra arkada bulunan taşlara gelirse TC yıkılır. Gerçi bu bana göre en doğrusu olan şey! Ne ABD ne TC’nin garantör devleti İngiltere ne de AB Türkiye’nin yıkılmasını ister. Bu şu an sinir harbi olan üçüncü dünya savaşını silahlı bir çatışmaya götürür ki bundan tüm dünya etkilenir.
  TC’yi ele geçirmek iktidarı ele geçirmektir.
  1980 darbesi ile TC’deki iktidarı ABD’ye karşı kısmen kaybeden İngiltere 15 Temmuz ile tekrar kazandı fakat Rusya’nın desteği ile. Şu an Türkiye’yi İngiltere ve Küçük de olsa Rusya koalisyonu yönetiyor.
  TC’de var olan iktidar çatışması TC’ye hakim olmak isteyen güçlerin savaşıdır. Taşeron firma değişmez patron değişir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin