Tartışmaların odağındaki Çomaklı’nın giderayak yaptığı kritik atamalar iptal edildi!

2015 yılında hukuksuz bir şekilde Koza İpek Holding’e kayyım atanmasına gerekçe gösterilen sahte bilirkişi raporunu hazırlayan ve dolandırıcılıktan ağır cezada yargılanıp hapis cezası aldığı da ortaya çıkan eski Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın idari kadrolara yaptığı atamalar ile akademik kadro atama ilanı iptal edildi.

Şafak Ertan Çomaklı ise 2018 Eylül ayında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Anadolu Üniversitesi’ne rektör olarak atanmıştı. Koza-İpek Holding’e yönelik raporu hazırladığı dönemde Çomaklı’nın dolandırıcılıktan ağır cezada yargılanıp hapis cezası aldığı da ortaya çıkmıştı.

Milyonlarca liraya kurduğu kamera sistemleri, kampüs giriş çıkışlarını zorlaştırması, Kurucu Rektör Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen aleyhinde yaptığı iddia edilen açıklaması ve annesinin İzmirlilere karşı sosyal medya üzerinden kullandığı ifadeler nedeniyle yoğun tepki alan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, ‘sağlık sorunlarını gerekçe göstererek’ istifa etmişti. İstifa kararının ardından Çomaklı’nın idari kadrolara yaptığı atamalar ile akademik kadro atama ilanı iptal edildi.

İSTİFA ETMEDEN 1 GÜN ÖNCE VE İSTİFA ETTİĞİ GÜN YAPTIĞI KRİTİK ATAMALAR İPTAL EDİLDİ

2 yıl boyunca Anadolu Üniversitesi rektörlüğü yapan Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın, istifa etmeden bir gün önce ve istifa ettiği gün bazı isimleri kritik görevlere atadığı ortaya çıktı. Alelacele yapılan bu atamalar tartışmaları da beraberinde getirdi. Söz konusu atamaların ardından önemli bir gelişme yaşandı. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne vekaleten görevlendirilen Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, istifasını veren Çomaklı’nın yaptığı atamaları ve kadro ilanını iptal etti.

İŞTE YAPILAN O KRİTİK ATAMALAR

Rektörlükten istifa eden Prof. Dr. Çomaklı’nın kritik yerlere giderayak yaptığı ve YÖK tarafından vekaleten rektör olarak görevlendirilen Prof. Dr. Koparal’ın jet hızıyla iptal ettiği o atamalar:

-Galip Özsarı, Genel Sekreter Yardımcısı olarak asaleten atanırken, aynı anda Açıköğretim Fakültesi Sekreterliği görevine de vekaleten atandı.

-Fedli Dumlu, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığına atandı.

-Yunus Uz, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü görevini vekaleten yürütüyordu. Aynı göreve asaleten atandı.

-Gülcihan Gürcan, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığını vekaleten yürütüyordu. Aynı göreve asaleten atandı.

-Aynur Uzundumlu, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyordu. İletişim Bilimleri Enstitüsü Enstitü Sekreteri olarak da atandı.

-Bedia Çavga, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyordu. Aynı göreve asaleten atandı.

-Muzaffer Hoşgören, Sağlık Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyordu. Aynı göreve asaleten atandı.

-Celal Avni Öztürk, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyordu. Aynı göreve asaleten atandı.

-Selahattin Tarhan, Açıköğretim Fakültesi Almanya Bürosu’na şube müdürü olarak atandı.

Vekaleten ataması yapılan Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, şu an YÖK Yürütme Kurulu Üyesi olan Anadolu Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Naci Gündoğan ile istifa eden Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın da yardımcısıydı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Munafıklıgın ( aldatmayı is edinmenin )en guzel ornegi rezillestirdiklerini ( kullanıslı aptalları ) en kotu islerde kullanıp sonra onu cezalandırıp ( kullanıp atıp ) sanki iyiymis, iyilik tarafınaymıs gibi gorunmek sureti hak tarafında gorunmek. Hem millet zahiren kotulugu kimin yaptıgını bilemeyecek hemde asıl kotuyu iyi zannetmeye devam edecek . Milletimiz bunların farkına varmalı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin