Tarihi tramvaylar müzeden çıkarıldı, Brüksel sokaklarında yolcu taşıdı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de tramvayların 150 yıl önce hizmete girmesinin yıl dönümünde tekrar yolcu taşıdı. Eski araçları yıllar sonra tekrar kullanan kent sakinleri nostalji yaşadı. Müzeden çıkarılan eski tramvayları emekli vatmanlar kullandı.

Euronews’in haberine göre, Şehrin dört bir tarafında eski tramvaylar meraklı yolcuları ücretsiz taşıyor. Eski tramvayları kullanan vatmanlar ise bu işi uzun yıllar yapmış daha sonra emekli olmuş gönüllü insanlar. Tramvay müzesinden çıkarılan tarihi araçlar 5 gün boyunca ziyaretçi ve turistlerin merakını giderecek. Brüksel’in Kraliyet Caddesi’nde sergilenen bir çok eski tramvaya da turistler ve yerel halk büyük ilgi gösteriyor. Sergilenen araçlar arasında buharlı tramvaylar da bulunuyor.

“Hatıralar canlanıyor”

Eski tramvayların yanı sıra 2020 yılında trafiğe sokulacak olan yeni jenerasyon tramvaylar da sergileniyor. Brüksel toplu taşıma şirketi (STİB) sözcüsü Françoise Ledune yeni tramvayların yolcular için daha geniş ve daha rahat olacağını belirtiyor.

1935 yılında çalıştırılan tramvayda bizimle birlikte yolculuk yapan kişilerin bazıları ise çocukluk dönemlerinde de bu tramvaya bindiklerini, bu yüzden bir çok hatıranın canlandığını ifade ediyor. Bir çok kişi eski bir tramvayın içinde şehri yeniden keşfetmenin nostaljik olduğunu ifade ediyor.

19 hattın bulunduğu Brüksel’de toplam 397 tramvay hareket halinde. Pazar gününe kadar sürecek olan etkinlik Brüksel toplu taşıma şirketi (STİB), Tramvay Müzesi ve Brüksel Turizm bürosu (Visit Brussels) işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin