Tanrıkulu: 82 gözaltı Saray’a düğün hediyesidir

Kobane olaylarının üstünden 6 yıl geçmesine rağmen 82 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘‘Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir.’’ dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı “Kobanê soruşturması” kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı sonrası 2014 yılı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya hesabından operasyona tepki gösterdi. Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve birçok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!”

OPERASYON EMRİNİ SARAY’A GİDEN BAŞSAVCI YÜKSEL KOCAMAN VERDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın geceliği 10 bin lira olan Sheraton Otel’de düzenlenen nikah töreninden sonra Saray’a giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmesi tepkilere neden olmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturma bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında ilk olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın ifadesi alınmıştı. Tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilen Demirtaş, aynı gün ‘Kobanê soruşturması’ kapsamında ifadesi alınarak, hakkında yeniden tutuklama kararı verilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin