Taliban: Üniversitelerde dersler farklı sınıflarda olacak, kadınlar peçe takacak

TR724 HABER | ERSAN AY

Afganistan’da özel üniversiteler pazartesi günü açılmaya hazırlanırken, Taliban ülkede eğitimi düzenleyecek uzun bir genelge yayınladı.

Taliban, kadın öğrencilerin yüzlerinin çoğunu kapayacak şekilde peçe takmasını, kadın ve erkeklerin derslere farklı sınıflarda girmesini, bu mümkün değilse sınıfın perdeyle ayrılmasını istedi.

Yayınlanan açıklamada kadın öğrencilerin sadece kadın öğretmenlerden ders alması gerektiği ama bu mümkün değilse, o zaman iyi karakterli yaşlı erkeklerin de ders verebileceği söylendi.

Genelgeye göre üniversitedeki kadın ve erkekler binalarda farklı giriş ve çıkışları kullanacak. Kadın öğretmenler ise derslerini erkeklerden 5 dakika önce bitirip bekleme odalarına geçecek ve erkek öğretmenler binayı terk edene kadar bu odada kalacak.

Taliban yönetimi ele geçirmeden önce kadınlar ve erkekler derslere birlikte giriyor, kadın öğrenciler erkek akademisyenlerden ders alabiliyordu. Son 20 yılda kadınların üniversiteye giriş oranları ciddi şekilde artmıştı.

2 YORUMLAR

  1. Ne var bunda? Hanefi mezhebine göre fitne tehlikesi varsa kadinlarin pece takmasi farzdir, neden rahatsiz oldunuz? Maskenin borozanligini yapiyorsunuz, peceye neden karsisiniz?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin