Sedat Laçiner’e 4 ay daha zulüm; Tahliye edileceği gün disiplin cezası verdiler

6 yıldır tutuklu bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi eski rektörü Sedat Laçiner, tahliye edileceği gün kendisiyle ilgisi olmayan bir konudan verilen disiplin cezasıyla cezaevinden çıkması engellendi.

Prof. Dr. Sedat Laçiner hukuksuz şekilde verilen hapis cezasını tamamladı. 6 yıldır mahpus olan Laçiner, tahliye edileceği gün cezaevi yönetimi tarafından disiplin cezasına çarptırıldı.

Fehmi Koru, gelişmeyi ”Öğrendiğime göre, tam tahliye edileceği gün, kendisinin sebep olmadığı bir gerekçe ileri sürülerek, disiplin cezasına çarptırılmış… Dört ay daha yatacakmış…” ifadesiyle kamuoyuna duyurdu.

Koru’nun ”Bu mu adalet?” diye sorduğu yazısının ilgili bölümü şöyle:

Hayatımda bana tevcih edilmiş ödülleri bizzat almaktan genellikle kaçındım. İki yüksek öğretim kurumunun öğrencileri tarafından verilmiş oylarla belirlenmiş ödüller hariç.

O iki yüksek öğretim kurumundan biri Çanakkale Üniversitesi’ydi.

Çanakkale’ye kadar gidip ödülü onurla kabul ettim.

‘Yılın siyaset adamı ödülü’ o yıl devlet bakanı Egemen Bağış’a verilmişti ve o da ödül törenindeydi.

Rektör Prof. Sedat Laçiner çalışma hayatına gazeteci olarak başlamış, Milliyet gazetesi muhabiri iken kendisine haklı bir isim yapmıştı. Bir ara ortadan kayboldu ve birkaç yıl aradan sonra makalelerinin üzerinde yer alan ‘Dr.’ unvanı ve bilim insanı kimliğiyle yeniden ortaya çıktı.

Doktorasını uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanında İngiltere’nin önemli bir üniversitesinde yapmıştı.

Üniversiteye ödül töreni vesilesiyle gittiğimizde, daha kapıdan girer girmez karşımıza çıkan kolileri görünce şaşırmıştık. Kuruluşu üzerinden fazla zaman geçmemiş Çanakkale Üniversitesi’ni yılların üniversiteleri seviyesine çıkartmak için lüzumlu gördüğü zengin bir kütüphaneye sahip olma açığını kapatmak üzere ülkenin her yanından -bu arada yayınevlerinden de- ilgi gören bir kitap bağış kampanyası açmıştı.

Ödül töreni için orada bulunan katılımcılar olarak etkilenmiştik.

Prof. Laçiner, nasıl olduğunu kendisini gazetecilik günlerinden, eserleri ve çıktığı TV tartışmalarından tanıyanlar ile bilim camiasının anlamakta zorlandığı bir gelişmenin sonucu olarak hayli zamandır cezaevinde.

Kendisine hiç yakışmayan FETÖ iddiası sonucu olarak… Yakışmaması, ‘darbecilik’ ile arasında kurulan irtibatın Prof. Laçiner’in üzerine hiç oturmaması yüzünden…

İddia yargıya gitti, yargılandı, mahkum oldu, yatması gereken süre kadar cezaevinde kaldı ve geçenlerde serbest bırakılması bekleniyordu. [Durumuyla burada daha önce de ilgilenmiştim.]

Öğrendiğime göre, tam tahliye edileceği gün, kendisinin sebep olmadığı bir gerekçe ileri sürülerek, disiplin cezasına çarptırılmış…

Dört ay daha yatacakmış…

Ülkenin karşı karşıya bulunduğu uluslararası alandaki sorunlarda görüşlerine başvurulabilecek düzeyde profesör unvanlı bir öğretim üyesinin cezaevinde bulunmasına üzülürken, özgürlüğüne yeniden kavuşacağı bir sırada dört ay daha kapalı kapılar arkasında bırakılması büsbütün anlamsız geliyor bana.

Yakınlarını, çoluk çocuğunu, ailesinin yaşlı bireylerini düşündükçe üzüntüm katlanıyor.

Disiplin cezaları nasıl verilir, nasıl kaldırılır bilmiyorum. Bildiğim tek şey, bu son dört aylık cezalandırmanın, hem kendisi hem de yakınlarına, şimdiye kadar yattığı yıllardan çok daha ağır gelme ihtimalidir.

Bir yararı olacak mıdır bilmesem de, ilgili kurumdan, bu cezayı kaldırmasını beklediğimi duyurmak isterim.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin