Suud’larda taht krizi: “Kralın oğluna güveni kalmadı”

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile oğlu Veliaht Prens Muhammed bin  Selman arasında ciddi ayrılıklar yaşanıyor. Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle başlayan kriz, ülkenin Yemen savaşındaki konumu, ve son olarak da Kral Selman Mısır’dayken Prens bin Selman’ın kendi kafasına göre iki atama yapmasıyla zirveye çıktı. Hatta oğluna güveni kalmayan Kral, koruma ekibindeki 30 kişinin tamamını değiştirdiği iddia edildi.

İngiltere gazetelerinden Guardian tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Kral ile Veliaht Prens arasındaki gerilim Kaşıkçı cinayetiyle birlikte gün yüzüne çıkmaya başladı. Ancak gerilim 83 yaşındaki Kral’ın Şubat ayında gerçekleştirdiği Mısır ziyaretinde tavan yaptı. Guardian’ın Riyad’daki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Kral danışmanları tarafından ‘kendisine yönelik bir hamle gerçekleştirilebileceğine’ dair uyarıldı.

GÜVENLİK EKİBİ DEĞİŞTİ

Bunun üzerine Kral’ın ekibi, Prens Selman’a sadık olduğu belirtilen 30 kişilik güvenlik ekibini tamamen değiştirdi. İçişleri Bakanlığı, Riyad’dan Mısır’a yeni bir ekip gönderdi. Bu dedikoduları güçlendiren bir örnek de Prens Selman’ın babasını Mısır dönüşü karşılayan komitede yer almamasıydı. Prensin karşılama törenine davet edilmediği, bu durumun Suudi geleneklerine ve protokole aykırı olduğu belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin