Suudi Savcı zanlılardan 5’i için idam istedi

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Washinton Post yazarı ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Suudi Arabistan’ın yürüttüğü soruşturmada Suudi Savc, 11 zanlıdan 5’i için idam cezası istendiğini açıkladı.

Bir buçuk ayı geçmesine karşın Kaşıkçı’nın cenazesi bulunamazken, Suudi Savcı, “Cesedi parçalanarak konsolosluktan çıkarıldı. Ülkeye getirilme çabası başarısız olunca öldürüldü” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcıkoordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda inceleme yapılmıştı.

İstanbul Savcısı geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Cemal Kaşıkçı’nın Konsolosluğa girer girmez boğularak öldürüldüğünü ve cesedinin parçalandığını söylemişti. Suudi Arabistan cinayet soruşturması kapsamında aralarında 5 üst düzey yöneticinin de bulunduğu 18 kişinin tutuklandığını açıklamıştı. Şüphelilerin Türkiye’ye gönderilmesi ve burada yargılanması isteğini Riyad reddetmişti.

En son Fransa ile Türkiye arasında krize neden olan ses kayıtları tartışması yaşanmıştı. Kaşıkçı’nın vahşice öldürüldüğü cinayete ilişkin ses kayıtlarının İngiltere, Amerika, Fransa, ve Suudi Arabistan ile paylaşıldığını açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransız Dışişleri Bakanı ve ABD Dışişleri Sözcüsü’nce yalanlanmıştı.

2 YORUMLAR

 1. “cinayet madem canlı yayında takip edildi, 15 adamın (katillerin) ve başkonsolosun Türkiye’den ayrılmasına neden müsaade edildi?”

  bu sorunun cevabı verilmiş değil ve herkes kulağının üstüne yatıyor.
  “birisi” de mahalle dedikoducusu gibi kabahat bastırmak için car-car ötüp duruyor. yine standart “tutmayın ulan beni…” tiripleri!!!

  Ya Rab, ne zaman bitecek bu 5.sınıf figuranların oynadığı tiyatro?
  Allah hayırlara inkilap ettirsin inş.

  • Neden olacak bu olayi kullanmak icin , saniyormusunuz ki adalet araniyor , her sey dunyada insanlarin hayatini canini oyuncak haline getirenlerin oyununa devam etmesi icin birer tezgahdan ibaret, Hz Allah bu duzenbazlardan insanligi tez zamanda kurtarir insallah.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin