Suudi büyükelçi: Kayıp gazeteci nerede, bilmiyoruz

2 Ekim’de İstanbul’da gittiği konsolosluk binasına girişinden sonra bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumuyla ilgili belirsizlik devam ediyor. Suudi Arabistan büyükelçisi, izahat istenmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçinin gazetecinin nerede olduğuna dair bilgi sahibi olmadıklarını söylediği belirtiliyor. Diğer yandan Kaşıkçı’nın kaçırılıp Suudi Arabistan’a getirildiği iddia edildi.

Riyad yönetimine karşı muhalif görüşleriyle tanınan Washington Post yazarı Kaşıkçı’dan, evlilik işlemleri için Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğuna gitmesinin ardından haber alınamıyor.

Middle East Monitor, Suudi insan hakları grubu ‘Prisoners of Conscience’ın Kaşıkçı’nın kaçırılıp Suudi Arabistan’a getirildiği iddiasını aktarmıştı. Grup, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “Kaşıkcı’nın, konsolosluktan kaçırılmasının ardından Suudi Arabistan’a götürüldüğünü teyit ediyoruz” demişti. Reuters’a bilgi veren bir Suudi yetkiliyse, Kaşıkçı’nın belgeler için konsolosluğu ziyaret ettiğini ve kısa süre sonra binadan ayrıldığını savunmuştu.

Buna karşılık polisi yetkilileri Kaşıkçı’nın binadan çıkışının tespit edilemediğini bildirmiş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “Bizdeki bilgilere göre bu Suud vatandaşı olan kişi hâlâ başkonsoloslukta” demişti.

Büyükelçi: Nerede olduğunu bilmiyoruz

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim El-Hireyci’nin bakanlığa çağrıldığı duyuruldu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın görüştüğü Hireyci’ye, Suudi gazetecinin durumuna ilişkin bilgi soruldu.

NTV’nin haberine göre büyükelçi gazetecinin nerede olduğuna dair bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Araştırmanın sürdüğünü ve bilgi edinildiği takdirde Dışişleri’ne bilgi verileceğini belirtti.

59 yaşındaki gazeteci, kaleme aldığı yazılar nedeniyle tehdit alması üzerine iki yıl önce Suudi Arabistan’ı terk edip ABD’ye taşınmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin