Suudi Arabistan’da Türk mallarına boykot vitrinlere taşındı

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına karşı başlattığı örtülü boykot büyüyor. Birçok mağaza vitrin ve ürün raflarına, ” Vatani görevim olarak Türk ürünü satmıyorum’’ afişi asıldı.

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına uyguladığı boykot diğer Arap ülkelerine sıçrarken Suudi Arabistan’da dükkân sahipleri Türk ürünlerine boykot çağrısında bulundu.


Ülke genelinde kampanya haline dönen boykot çağrılarına işyeri sahipleri posterler asarak destek verdi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud öldüğü için 24 Ocak 2015’te 1 günlük yas ilan eden, İstanbul Havaalanı’na afişler asarak “bağımsızlık gününü” kutlayan Türkiye’ye Suudi Arabistan boykot afişleriyle cevap verdi. Suudi Arabistan’da dükkân sahipleri “Vatani görev olarak Türk ürünü satmıyorum” posterleri asarak kampanya haline dönüşen boykota destek oldu.

İstanbul Havalimanı’na 23 Eylül 2020’de asılan pankartlarda Türkçe olarak “Suudi Arabistan’ın bağımsızlık günü, kutlu olsun” yazılmıştı.

TÜRKİYE İLE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sitesine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2015’te 5,59 milyar dolarken 2016’da bu rakam 5 milyar dolara, 2017’de ise 4,84 milyar dolara geriledi. Suudi Arabistan-Türkiye ticaret hacmi 2018’de 4,95 milyar dolar, 2019’da ise 5,1 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan son rakamlara göre, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı geçen yıl ocak-ağustos aylarında 2,3 milyar dolarken, bu yıl aynı dönemde 400 milyon dolar azaldı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin Körfez politikaları, Suriye’ye yönelik operasyonlar ve ardından da gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetleri ile iki ülkenin arasındaki gerginlik tırmanmıştı. Suudi Arabistan ise örtülü şekilde sürdürdüğü ambargo kararını, alenen uygulamaya başladı. Arabistan, ‘Made in Turkey’ damgalı ürünlerin Ekim ayı itibariyle ülkeye sokulmayacağını açıklamıştı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin