Suruç olayları hastanede devam etti iddiası: “Yaralılar hastanede öldürüldü, güvenlik kameraları tahrip edildi”

16Suruç’ta AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarının seçim ziyaretleri sırasındaki tartışmanın ardından bir grup tartışmanın yaşandığı işyerini uzun namlulu silahlarla bastığı iddia edildi. Silahlı çatışmada bir kişi hayatını kaybederken yaralıların Yıldız’ın yakınları tarafından hastanede öldürüldüğü, güvenlik kameralarının tahrip edildiği öne sürüldü. Türkiye Tabipler Birliği’nin açıklamasına göre de hayatını kaybeden 4 kişiden 2’si ölümlerden iki hastane içerisinde gerçekleşti.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı Suruç’ta yaşanan olayın terör boyutunu araştırmak için üç savcının daha görevlendirildiğini açıkladı.

Suruç’ta seçim çalışması yapan AKP’liler, ziyaret etmek istedikleri esnaf tepki gösterince başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Silah, bıçak ve sopaların kullanıldığı olaylar sırasında Şanlıurfa Valiliği’nin açıklamasına göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi de yaralandı.

Urfa yerel basınında AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarının seçim çalışması kapsamındaki ziyaretleri esnasında Esvet Şenyaşar’ın işyerinden çıkılmasını istediği ve kısa bir tartışma yaşandığı kaydedildi. Ertesi gün bir grubun aynı yere uzunlu namlulu silahlarla gelip taradığı, Şenyaşar’ın da karşılık verdiği öne sürüldü. İlk silahlı çatışmada bir kişi hayatını kaybederken kalan ölümlerin hastanede gerçekleştiği, Yıldız’ın yakınlarının hastaneye yaralı olarak gelen Esvet Şenyaşar’ı burada öldürdüğü, sağlık çalışanlarının hastalara müdahalesinin engellendiği, kameraların tahrip edildiği belirtiliyor.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yöneticisi Şebnem Korur Fincancı Twitter hesabından tahrip edilmiş güvenlik kamerası fotoğrafı paylaştı ve “Hastanede kameralar tahrip edilmiş planlı bir saldırı DBP’lilerden birinin oksijen tüpü ile kafası kırılmış birine tabanca ile ateş etmişler diğerini bıçaklayıp boğazını kesmişler” açıklaması yaptı. CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören de dün akşam saatlerinde DBP’li yönetici Esvet Şenyaşar ile oğlu Celal Şenyaşar’ın kaldırıldıkları hastanede “katledildiklerini” söylemişti.

Olaylarla ilgili Şanlıurfa Barosu basın açıklaması yayınladı. Suruç’taki olayda hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara şifa dilenen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Basına yansıyan şekliyle iddialar doğru ise hastanede bir güvenlik zaafiyeti sonucu yaşamını yitirenler varsa bu da asıl olayın kendisinden çok daha vahimdir ve sorumlularının/ihmali olanların etkin ve adil bir soruşturma ile cezalandırılmalarının gerektiğinin altını özellikle çiziyor ve kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin