Suriyeli çocuklar üzerinden 2 milyonluk liralık vurgun

Suistimal ve usülsüzlükler Suriyeli mülteci çocukların eğitim alanlarına da sıçradı. Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitim sisteminde 2 milyon liralık usülsüzlük yapıldığı belirtiliyor. İstanbul Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürünün Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitim gördüğü 47 okul müdürünü baskı altına alarak, bu hizmetten yararlanmayan Suriyeli çocukları da taşınmış gibi gösterdiği ileri sürüldü.

İddiayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün Suriyeli çocukların taşımalı eğitimi için ödenen 2 milyon lirayı yerinde kullanmadığına dikkat çekti. Kaya, “Çocuklar taşınmış gibi gösterildi ama taşınmadı” dedi.

 “HİÇBİR ÖĞRENCİ TAŞINMADI”

Bu konuda hiçbir Suriyeli öğrenciyi taşımayan firmaya ihale gereği 2 milyon liralık ödeme yapıldığının iddia edildiğini belirten Kaya, “İddialar arasında Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin olayı kapattıkları yer almaktadır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması için TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdik. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yolsuzluklara karşı duyarlılığını biliyor, olayın kapatılmasına izin vermeyeceğine, siyasi baskılara boyun eğemeyeceğine inanmak istiyoruz. Suriyeli çocukların eğitiminden sorumlu olanlar, eğitim vermedikleri gibi yolsuzlukları da onlar üzerinden yapıyorlar. Suriyeli öğrencilerin hayali taşınması vurgununun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin