Suriye’de tutuklu bulunan ‘Ebu Ubeyde’, IŞİD-Türkiye ilişkilerini anlattı

IŞİD bitti mi? son dönemde dünya siyaseti ve kamuoyunun cevabını aradığı en önemli sorulardan biri. Tutuklu IŞİD üyesi Ebu Ubeyde Türki (İlyas Aydın), cevap niteliğinde açıklamalar yaptı. Ebu Ubeyde, tartışılan soruya “Asla” cevabını verdi.

Ebu Ubeyde, İlhami Balı ile birlikte IŞİD’in Türkiye liderlerinden biriydi. Suriye’de özerk yönetim tarafından tutuklanan Ebu Ubeyde, Artı TV programcısı Erk Acarer’e konuştu.

Örgütün nasıl büyüdüğünü ve istihbarat teşkilatlarının yaklaşımlarını anlatan Ebu Ubeyde, örgütün ilişkisinin olumsuz olmadığı tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Muhammed Yılmaz’ın Üsame bin Ladin’in yakın adamlarından biri olduğunu Gazintep’ten birçok genci Afganistan’a götürdüğünü ve bunu Türk istihbaratının iyi bildiğini ifade etti.

IŞİD’i 150 bin kişiyi kısa sürede organize edip Irak ve Suriye’de savaşmış bir örgüt diye tanımlayan Ebu Ubeyde, şöyle devam etti: “Bu örgütü güçlü kılan şey kendi başarısı değil… Örümcek ağı şeklinde bütün dünyaya yayılmış birbirinden kopuk hücrelerin aslında bir çatı altında toplanmasıdır.” dedi.

Örgütün en güçlü olduğu dönemlerde Türkiye ile sorun yaşamadığını savunan Ebu Ubeyde “En büyük sebebi bu örgütün geçiş yolunun Türkiye olması. Türk istihbaratının buna göz yummasıdır.” dedi. Örgütün eylemlerinin de zaman zaman istihbarat servislerine hizmet ettiğini aktaran Ebu Ubeyde, bunu da örgütün hatası olarak saydı. Örnek olarak da örgütün Kürt topluluklarını hedef almasını ve her saldırının Türk siyasetçilerine hizmet etmesini gösterdi.

Suruç katliamının örgütle Türk istihbaratının ilişkisi sonucunda yaşandığını söyleyen Ebu Ubeyde, bu olayın Türkiye’de siyasetin yönünü değiştirdiğini de hatırlattı: “Bu olay PKK-IŞİD-Türkiye üçgeninde çok büyük taşları yerinden oynatıyor, siyasi olarak.”

Erk Acarer sosyal medya hesabından da IŞİD’le ilgili bazı belgeler paylaştı. İnsan kaynağı ve IŞİD’e malzemelerin Türkiye’den sağlandığını belirten Acarer, Antakya’daki depolardan, Tel Abyat’a yasal gümrük geçişli, kayıtlı tıbbi malzemeleri gösteren 2013 ve 2015 tarihli belgeleri yayınladı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin