“Suriye ordusu Han Şeyhun’a girdi, çatışmalar şiddetlendi”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri konvoyun Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de vurulmasının ardından bölgeden Esat rejimine bağlı güçlerin Han Şeyhun’a girdiği haberleri geldi.

Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye ordusu ve destekçi güçleri dünden itibaren İdlib’in güneyinde yer alan Han Şeyhun’a girdi. Kentin doğu ve kuzey bölgelerini kontrolü altına aldı ordu güçleri ile muhalifler arasında sokak çatışmaları yaşanıyor.

Euronews’ün haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gün boyu yaşanan çatışmalarda 26 muhalif ve 11 ordu mensubunun hayatını kaybettiğini duyurdu. İngiltere merkezli gözlemevi, kentin kuzey ve doğu kısımlarının Suriye ordusu tarafından ele geçirildiği bilgisini paylaştı.

Kasabada şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Muhalif kaynaklar ise ordu güçlerinin sadece kasabanın bir kısmına girebildiğini ve geri püskürtülmeleri için şiddetli şekilde çatıştıklarını savunuyor.

Han Şeyhun’un kontrolünü elinde tutan Ceysül İzze’nin lider kadrosundan Mustafa Bakur, Reuters’e bazı ulusal ordu mensuplarının da dahil olduğu takviye güçlerin pazartesi günü kente ulaştığını bildirdi.

TSK’ya ait gözlem noktası risk altında

Suriye ordusu, pazartesi günü kuşattığı kasabayı ele geçirmesi durumunda başkent Şam ile Halep’i bağlayan otoyolunu da kontrol altına almış olacak.

Han Şeyhun’un yaklaşık 10 kilometre güneyindeki Morik ilçesinin güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait bir gözlem noktası bulunuyor.

Muhalifler, saldırıların genişlemesi durumunda Morik’teki gözlem noktasının kuşatma tehlikesine gireceğini ifade ediyor.

ABD’den kınama geldi

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İdlib’de dün Türk askeri konvoyuna düzenlenen ve üç sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısını kınadı.

Ortagus’un, İdlib’deki 9 Numaralı Gözlem Noktası’na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin mesajı şöyle:

“Esad rejimi ve müttefikleri İdlib’de sağlanan ateşkese hemen geri dönmelidir. Bugün Türk konvoyuna düzenlenen pervasız hava saldırısı; sivillerin, insani yardım kuruluşu çalışanlarının ve Suriye’nin altyapısının acımasızca hedef alındığı saldırıları izliyor. Bu şiddeti kınıyoruz. Şiddet son bulmalı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin