CANLI BLOG | ‘Barış Pınarı Operasyonu’nda 5. gün

20.15- Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 525 oldu” ifadelerini kullandı.

20.00- Mardin Valiliği, ‘Barış Pınarı Harekatı’ nedeniyle Nusaybin, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde 146 okulda eğitime 3 gün ara verildiğini duyurdu. Nusaybin’in tamamında ve Artuklu ile Kızıltepe ilçelerindeki sınır boylarındaki okullarda eğitime ara verildi.

18.00-ABD’nin CBS kanalında bir programa katılan Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler için “Bu son derece felaket bir durum. Bu duruma Türklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan yol açtı” dedi ve ekledi: “Son 24 saatte öğrendik ki olası niyetleri, saldırılarını ilk başta planladıklarından daha güneye indirmek ve Batı’ya da yayılmak.”

16.30-Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan’a, Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonu derhal sona erdirme çağrısı yaptı. Erdoğan ile bir telefon konuşması yapan Merkel, Erdoğan’dan “askeri operasyonları derhal sona erdirmesini” istedi. Konuyla ilgili açıklama Alman hükümet sözcüsü tarafından yapıldı. Açıklamada ayrıca yerel halkın büyük kesimlerinin sürgün edilmesinin Türkiye’nin güvenlik çıkarlarından bağımsız olarak bölgeyi istikrarsızlaştırma ve terör örgütü IŞİD’in yeniden güçlenmesi tehlikesini ortaya çıkardığı belirtildi.

16.04-Anadolu Ajansı, Tel Abyad ilçesinin tamamının kontrol altına alındığını duyurdu.

15.50- Mili Savunma Bakanlığı,”Barış Pınarı Harekâtı kapsamında başarıyla icra edilen operasyonlar neticesinde, 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandı” açıklamasını yaptı.

14.50-AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulunuyor. “TSK kara ve hava unsurlarıyla başarılı bir şekilde operasyonu yürütüyor. Suriye milli ordusu da gerçekten kahramanca mücadele ile terör örgütünün temizlenmesinde büyük başarılar gösteriyor. Terör örgütü ABD tarafından 30 bin kamyonluk mühimmat ile teçhiz edilmiş olmasına rağmen ciddi bir direniş gösteremiyor. Dört köy kontrol altına alınmıştır. Diğer yandan da 17 köy kontrol altına alınmış şehir merkezi iki taraftan kuşatılmıştır. Suriye Milli Ordusu , Özgür Suriye ordusu ad değiştirdi. Biz belli bir bölgeyi kontrol altına almayı değil, kardeşlerimizi en az riske atarak yapmak istiyoruz. Teröristlerin karşımızddayanamayacağını zaten biliyoruz. Amacımız en az acıyla bu süreci tamamlamaktır.”

“Sivil vatandaşlarımızı hedef alıyorlar. Şu ana kadar 652 havan ve roket saldırısı olmuştur. Teröristler henüz operasyon başlatılmayan yerleri seçiyorlar. Amaçları Türkiye’nin karşılık vermesi haklinde sivil kayıplar çıkmasını sağlamaktır.”

“Kiliseyi vurdu diyecekler ama bu fırsatı onlara vermek istemiyoruz. Masumların kanları üzerinden propaganda yapıyorlar Gerekirse 100 tane sivilin arkasındaki teröristi tespit edip tereyağından kıl çeker gibi onu alacak bilgiye sahibiz.”

“27 askerimiz ile 57 Milli Suriye Ordusu mensubu yaralandı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 490 oldu. Bunların 440’ı öldürüldü, 26’sı yaralandı, 24 adedi de teslim alındı. Şu ana kadar kontrol altına alınan alan büyüklüğü 109 kilometrekaredir. Sosyal medyada Barış Pınarı Harekâtı konusunda ülkemiz aleyhinde faaliyet yürüten 109 kişi hakkında gözaltına alındı, 589 kişiye de idari işlem yapılmıştır.”

Operasyonla ilgili tereddütler üç başlıkta toplanıyor. Operasyonun ardından DEAŞ’lı teröristlerin durumudur.

10.25-Suruç ve Akçakale’deki sivillere yönelik havan mermili saldırısında iki kişi yaralandı. Akçakale ilçesine yönelik saldırıda havan mermisi sivillerin bulunduğu bir binaya isabet etti. Patlama nedeniyle 1 kişi yaralandı. Saldırıda binada büyük hasar meydana geldi. Diğer yandan Suruç ilçesindeki sivillerin bulunduğu 3 eve daha havanlı saldırı düzenlendi. Saldırılarda yaralanan bir kişi Suruç Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Evlerde de hasar meydana geldi.

10.10- AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Barış Pınarı Harekâtı açıklama geldi. “(Gizli ajanda iddiası) Esas gizli ajanda kendi zihinlerinde! Emperyalizmi kendi vatanlarına yaşatmış olanların zihninde hep işgal vardır. Bu yüzden bu densizler bunları söylüyorlar.Bu coğrafyanın bir damla petrolünde gözümüz yoktur. Bizim tek bir amacımız var. Suriye toprak bütünlüğünü sağlamak. Maalesef birileri Latin Amerika’nın zenginliklerinde gözü olanlar maalesef bunu anlayamıyorlar.”

09.50- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, “1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” sözlerine tepki gösterdi. Oktay, Akıncı’nın paylaşımı için “Tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır” dedi.

08.00- Millî Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı kapsamında gece boyunca kara ve hava ateş destek vasıtaları ve İHA’larla desteklenen operasyonlar başarıyla devam etti. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 480 oldu” ifadesini kullandı.

07.30- Anadolu Ajansı: Suriye-Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesinin güneydoğusundaki Suluk belde merkezi, harekat kapsamında YPG/PKK’lılardan kurtarıldı.

02.00- İngiltere Başbakanı Boris Johnson AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çatışmaya son vererek diyalog yoluna gitmesi çağrısında bulundu. Erdoğan, Johnson ile telefonda görüştü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre Boris Johnson, Türkiye’nin Suriye operasyonunun bölgedeki insani durumu kötüleştirebileceği ve IŞİD’e karşı kat edilen ilerlemeye zarar verebileceği uyarısında bulundu. Johnson’ın sözcüsü “Başbakan İngiltere’nin Türkiye’nin askeri harekatını destekleyemeyeceği konusunda net mesaj verdi. Cumhurbaşkanı’na operasyonu sonlandırması ve diyaloğa geçmesi yönünde teşvik etti. İngiltere ve uluslararası ortakların ateşkese yönelik görüşmeleri desteklemeye hazır olduğunu söyledi” dedi.

13 EKİM 2019 PAZAR

21.32- Fransa Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye tüm silah ihracatının askıya alındığı belirtildi.

11.18-MSB yalanlamıştı… Pentagon: Birliklerimiz Türkiye’nin topçu ateşine maruz kaldı

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon), Kobani yakınındaki ABD birliklerinin 11 Ekim günü yerel saatle 21.00 civarında Türk mevzilerinden topçu ateşine maruz kaldığını duyurdu. Yapılan resmi açıklamada, “Patlama, Türklerin ABD kuvvetlerinin hazır bulunduğunu bildiği bir bölgede meydana geldi” ifadesi kullanıldı.

09.11- Harekâtta 4. gün: 4 asker şehit, 18 vatandaş hayatını kaybetti

Kuzey Suriye’ye yönelik ‘Barış Pınarı Harekâtı’nın 4. gününde bilanço ağırlaşmaya başladı. 9 Ekim Çarşamba günü başlayan harekâtta bugüne kadar 4 asker şehit oldu: Ahmet Topçu, Hacı Bebek, Abdülhamit Bilgin, Yunus Mermer… Sınır kentlerine Suriye tarafından yapılan havan ve roketli saldırılarda Akçakele, Nusaybin, Ceylanpınar, Suruç’ta aralarında bebek ve çocukların da olduğu 18 vatandaş hayatını kaybetti.

12 EKİM 2019 CUMARTESİ

23.02- Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD gözlem noktasının yaklaşık bin metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarına Doçka ve havan tacizleri yapıldığı belirtildi.

“Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır.” ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.”

20.18- Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’nda top atışları esnasında yanlışlıkla Amerikan özel kuvvetlerinin vurulduğu iddia edildi.

Newsweek, bir Iraklı Kürt istihbarat yetkilisi ve üst düzey bir Pentagon yetkilisine atıfta bulunarak, Kobani kentinin Meştenur tepesinde DSG’lilerle birlikte bulunan ABD özel kuvvetlerinin top atışlarının hedefi olduğunu öne sürdü.

15.11- Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine havan mermisi düştü; İki hayatını kaybetti.

14.14- Nusaybin’de gazetecilerin olduğu yer hedef alındı

Nusaybin – Kamışlı sınırında yaşanan çatışma sırasında gazetecilerin bulunduğu restorana ateş açıldı. İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Beril Solmuş, “Çok şükür hepimiz iyiyiz. Ahmet yaralandı” bilgisini verdi. Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Mücahit Yolcu da yaralı sayısını 2 olarak bildirdi ve ateşin, Kamışlı’da bulunan bir keskin nişancı tarafından ateş açıldığını ileri sürdü. Söz konusu yaralıların, AA muhabiri olduğu duyuruldu.

13.11-  Astsubay Çavuş Ahmet Topçu’nun ardından, bir şehit haberi daha geldi

Konya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “11.10.2019 tarihinde saat 07:30 sıralarında Suriye Azez Bölgesi Melkiye Askeri Üs Bölgesine teröristlerce yapılan havan saldırısı neticesinde P. Uzm. Onb. Yunus Mermer şehit olmuştur.  Şehidimizin cenaze töreni, ayrıca bildirilecektir. Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabr-ı cemil dileriz” denildi.

09.15– Barış Pınarı Operasyonu’nun üçüncü gününde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İstanbul’a geldi. Jens Stoltenberg’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Stoltenberg, öğleden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

02.20 – Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bir askerin şehit olduğu belirtildi

Açıklamada şu bilgiler verildi: “Barış Pınarı Harekat Bölgesinde 10 Ekim 2019 tarihinde PKK/YPG’li teröristlerle çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

Yaşamını yitiren askerin piyade sözleşmeli er Ahmet Topçu olduğu belirtildi.

11 EKİM 2019 CUMA

19:10-Fransa Cumhurbaşkanı Macron’da Türkiye açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’deki harekatını eleştirdi. Macron “Suriye’deki tek taraflı operasyonu güçlü bir şekilde kınıyorum. Türkiye’nin buna en kısa zamanda bir son vermesini talep ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye uluslararası toplumun Suriye’deki önceliğinin IŞİD ve terörizmle mücadele etmek olduğunu unutuyor” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“Türkiye milyonlarca kişiyi etkileyebilecek bir insani sorun yaratmak üzere. Bu da IŞİD’in tekrardan bir halifelik kurmasını sağlar.”

19:05-Norveç Türkiye’ye silah satışını durdurdu

Türkiye’nin NATO’daki müttefiklerinden olan Norveç, Türkiye’ye her türlü silah ihracatını durdurduğunu açıkladı. Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, AFP’ye gönderdiği mailinde, “Durumun karmaşık olduğunu ve sürekli değiştiğini göz önüne alırsak, dışişleri bakanlığı bir önlem olarak Türkiye’ye savunma ya da farklı amaçlı kullanımlar için yeni ihracat taleplerine yanıt vermeme kararı aldı” dedi.

19:00 Çavuşoğlu: 65 kilometre aşağısındaki DAEŞ’lileri ben alamam, orayı kim kontrol ediyorsa onların sorumluluğundadır

Dışişleri BAkanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN Türk’te ‘Barış Pınarı Harekâtı’na dair açıklamalar yapıyor. Çavuşoğlu “65 kilometre aşağısındaki DAEŞ’lileri ben alamam. Orayı kim kontrol ediyorsa onların sorumluluğundadır” dedi. “Neden 30 kilometre? Çünkü Türkiye’ye bugün atılan topların ve roketlerin menzilleri 30 kilometre” diyen Çavuşoğlu, bunun Türkiye için yeterli bir derinlik olduğunu aktardı.

17:05 RTÜK: Barış Pınarı Harekatı’nın aleyhinde, karalayıcı nitelikte yayınlar hızlıca susturulmaktadır

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Barış Pınarı Harekatı hakkında yaptığı açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı’nın aleyhinde, karalayıcı nitelikte, terör örgütü desteğiyle yurt dışı kaynaklı bölücü ve yıkıcı yayınlar hızlıca tespit edilerek devletin diğer ilgili kurumlarıyla işbirliği içinde susturulmaktadır. Toplumda infial oluşturabilecek yayınlar yapan kuruluşlarla ilgili ise ivedilikle gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz. RTÜK olarak terör yayınlarıyla mücadelemizi aksatmadan sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

17:00 Trump’tan yeni tweet: Türkiye’yi yaptırımla ağır cezalandıralım derim

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından Türkiye’nin Suriye’ye dönük harekatına ilişkin bir paylaşım daha yaptı. Trump, ‘Türkiye’yi oyunu kurallarına göre oynamazsa yaptırımla ağır bir şekilde cezalandıralım derim. Yakından takipteyim’ dedi.

Trump, “Türkiye uzun zamandır Kürtlere saldırmayı planlıyor. Durmadan karşılıklı savaşıyorlar. Saldırı bölgesinin yakınlarında askerimiz veya ordu mensubumuz yok. BİTMEYEN SAVAŞLARI bitirmek istiyorum. İki tarafla da konuşarak. Bazıları on binlerce asker yollayıp yeniden savaş başlatmamı istiyor. Türkiye bir NATO ülkesidir. Diğerleri, KARIŞMA, bırak Kürtler kendi savaşını versin (yine bizim mali yardımımızla) diyor. Ben derim ki kurallarına göre oynamadığı takdirde Türkiye’yi finansal olarak yaptırımla sert bir şekilde cezalandıralım! Yakından takipteyim” paylaşımında bulundu.

15:55 Akçakale ve Ceylanpınar’da 2 kişi hayatını kaybetti

Suriye’nin kuzeyine yönelik ‘Barış Pınarı’ adı verilen harekâtın başlaması sonrası Suriye tarafından atıldığı söylenen havan ve roketler Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine isabet etti. Şanlıurfa Valiliği havan ve roketlerin düşmesi sonucu 9 aylık bir bebek ve Akçakale Vergi Dairesi Başkanlığı’nda çalışan bir kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

“09.10.2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile birlikte Suriye tarafından atılan havan ve roket mermilerinin İlimiz Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerimize isabet etmesi sonucu; Barış Pınarı Harekatının ilk şehidi Suriye uyruklu 9 aylık bebek Muhammed Omar ve Akçakale ilçemizde görevli Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı maliye memurumuz Cihan Güneş şehit olmuştur. Atılan roket ve havan mermilerinin isabeti sonucu 46 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımız Akçakale Devlet Hastanesi ve diğer hastanelerimize sevk edilerek tedavi altına alınıştır. 
Şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

13:37 Erdoğan: “Harekat başladıktan bu yana 109 terörist öldürüldü.”

11:26: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP eş genel başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan hakkında, Barış Pınarı harekatıyla ilgili açıklamaları nedeniyle ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni alenen aşağılama’ suçlarından soruşturma başlatıldı.

11:24: Milli Savunma Bakanlığı’ndan Barış Pınarı Haraketı’na ilişkin olarak, “Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca havadan ve karadan başarıyla sürdürüldü. Belirlenen hedefler ele geçirildi. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor“ bilgilendirmesi yapıldı.

10:19: AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cuma günü(yarın) İstanbul’da ortak basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’nin Suriye operasyonunu değerlendirecekler.

10:03: Barış Pınarı Hareketi nedeniyle sınır illerinde birçok bölgede eğitime ara verildi. Mardin’de Nusaybin ilçesinde Kızıltepe, Şenyurt ve Akdoğan mahallerinde, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar, Akçakale ve Suruç ilçelerinde ve Gaziantep’de bugün okullar tatil edildi. Nusaybin’de de bugün ve yarın eğitime ara verildi.

09:17: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi Türkiye’nin Suriye operasyonunu görüşmek üzere bugün toplanıyor. Toplantı çağrısı İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’dan geldi. Toplantı basına kapalı yapılacak.

04:23: Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham: “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan ve insani sözcükleri aynı cümlenin içerisinde yer alamaz. Daha en kötüsünü görmedik”

03:50: Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekat başlattığı sırada, ABD ordusu Suriye Demokratik Güçleri’nin gözetiminde tutulan iki yüksek profilli IŞİD militanını Suriye dışına çıkararak kendi gözetimine aldı. Reuters haber ajansına konuşan ancak adını vermeyen Amerikalı bir yetkili iki IŞİD militanının güvenli bir yerde tutulduğunu söyledi ancak başka ayrıntı vermedi.

Reuters haber ajansına konuşan bir başka Amerikalı yetkili de Suriye’den çıkarılan IŞİD üyelerinin “The Beatles” takma adlı İngiliz IŞİD savaşçılarından oluşan gruba mensup olduklarını doğruladı. Bu gruba mensup IŞİD savaşçıları terör örgütünün rehin aldığı Batı ülkelerinin vatandaşlarının öldürüldüğü propaganda videolarında yer almıştı.

03:38: ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suriye’de askeri operasyon için Türkiye’ye yeşil ışık yakmadığını söyledi. Amerikan PBS kanalının sorularını yanıtlayan Pompeo, ABD’nin Türk ordusunun operasyon bölgesindeki askerlerini çekme kararını savundu. Pompeo, “Türkiye’ye (operasyon için) yeşil ışık yakmadık” dedi ancak Ankara’nın “meşru güvenlik çıkarları” olduğunu da ekledi. Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’ın Amerikan askerlerinin zarar görmemesi için çekilme kararını aldığını belirtti.

03:12: Suriye’nin Tel Abyad bölgesinden ateşlediği tahmin edilen 2 havan mermisi Şanlıurfa’nın Akçakale ilçe merkezinde farklı sokaklardaki evlere isabet etti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı operasyon kapsamında bombardıman devam ederken, Tel Abyad kırsalından ateşlediği ileri sürülen iki havan mermisi, Akçakale kent merkezindeki bazı evlere isabet etti.

02:59:  Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı operasyona tepki olarak bir yaptırım paketi üzerinde anlaştıklarını açıkladı.
Pakette, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Türk hükümetinin üst düzey isimleri üzerinde yaptırımlar öngörülüyor. Yaptırım paketi, Türkiye’nin enerji sektörünü ve ordusunu hedef alan düzenlemeler, ABD’den Türkiye’ye yönelik askeri satışların yasaklanması, Türk hükümeti yetkililerinin ABD’ye seyahatlerine kısıtlamalar getirilmesi gibi maddeler de içeriyor. Senatör Van Hollen, tasarıyı gelecek hafta sunmayı planladıklarını ve bir an önce oylanmasını isteyeceklerini belirtti.
01:02: Milli Savunma Bakanlığı: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı Harekatı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefi ateş altına aldı.”
00:49: Avrupa Birliği Yüksek Temsilciliği, Suriye’deki çatışmalara kalıcı bir çözüme askeri yollardan ulaşılamayacağını belirterek, Türkiye’ye tek taraflı harekatını durdurması çağrısı yaptı.

28 üye devlet adına yapılan ortak açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusunda silahlı savaşların yeniden ortaya çıkmasının, tüm bölgenin istikrarını baltalayacağına, sivillerin sıkıntılarını arttıracağına ve daha fazla insanın yerlerinden edilmesine neden olacağı vurgulandı.

AB Yüksek Temsilciliği, Türkiye’nin harekatının IŞİD’le mücadele koalisyonunun başarılarını da zarara uğratacağı uyarısında bulundu. Açıklamada bölgede barışı sağlamak için Birleşmiş Milletler öncülüğünde yürütülen siyasi sürecin zorlaşacağı da belirtildi

Resmi açıklamada ayrıca, “Türkiye tarafından oluşturulacak sözde ’güvenli bölge’nin mültecilerin dönüşü için uluslararası kriterleri karşılaması olası değil. Avrupa Birliği, mültecilerin geldikleri bölgelere güvenli ve gönüllü biçimde dönmesi konusundaki tutumun koruyor. Bölgenin demografik yapısına herhangi bir müdahale kabul edilemez. Yerel halkların haklarının görmezden gelindiği yerlere AB kalkınma yardımlarında bulunmayacaktır” dendi.

10 EKİM 2019 PERŞÊMBE

17:29: AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı’nı başlattığını açıkladı. Erdoğan operasyonun başladığını Twitter mesajlarıyla duyurdu.

1 YORUM

  1. İnsan malını, canını , ırzını korurken ölürse veya İlayı kelimetullah yolunda can verirse şehid olur.
    Bu hayatını kaybeden askere hangi kıstaslara göre şehit diyorsunuz.
    Bir tarafta başka insanların toprağına canına malına kasteden bir ordu diğer tarafta evinde canını malını korumaya çalışan insanlar. Hangi taraf şehit acaba?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin