Suriye: Ateşkes bitti, ABD; Ateşkeş kırılgan ama sürüyor

Amerika Birleşik Devletleri  ile Rusya’nın arabuluculuğuyla varılan ateşkesin sona erdiğini ilan eden Şam ordusu, “silahlı grupların” ateşkesi silahlanma ve savaşçılarını hareket ettirme amacıyla kullandığını öne sürdü. Suriye ordusu, Amerika ile Rusya’nın anlaşması sonucu varılan ateşkesin kendileri açısından sona erdiğini açıkladı. Ordu, ateşkesi isyancı grupların baltaladığını iddia etti. BM, Suriye’yi insani yardımların dağıtımını engellemekle suçluyor.

Suriye’deki ateşkesin ‘kırılgan’ olduğunu ancak devam ettiğini savunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, insani yardımların başladığını ve 8 bölgeye dağıtıldığını aktardı. “Basit ateşkes devam ediyor ama kırılgan olduğu açık” diyen Kerry, bugün dağıtılmaya başlayan insani yardımların 8 bölgeye ulaştığını ancak geniş bilgiye ABD’li yetkililerin Cenevre’de Rus meslektaşlarıyla yaptıkları toplantının ardından ulaşılacağını ifade etti.

JOHN KERY: SURİYE İNSANİ YARDIMLARIN  ULAŞTIRILMASI İÇİN GERÇEK BİRŞEYLER YAPMALI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile New York’ta düzenlediği basın toplantısında, ateşkesin bittiğine dair Suriye ordusundan yapılan açıklamayı değerlendiren Kerry, şunları söyledi: “Bu 7 gün, sakin ve insani yardımların ulaştırıldığı günler olmadı. Dolayısıyla onlar (Suriye ordusunun) ilk olarak medyaya konuşmak yerine bu anlaşmayı müzakere edenlerle konuşsalar daha iyi olurdu. Bence sahneye oynamayı bırakmanın ve insani yardımların yerlerine ulaştırılması için gerçek bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir. İnsani yardımlarla ilgili daha henüz bugün bir hareketlilik görüyoruz, bakalım ne aşamadayız ve onlarla bu yardım işinin nasıl ilerleyeceğini konuşmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

SURİYE: ATEŞKES SİLAHLANMA VE SAVAŞÇILARI KAYDIRMAK İÇİN KULLANILIYOR

Şam ordusu, “silahlı terörist gruplar” diye adlandırdığı ÖSO ve muhalif grupların defalarca ateşkesi ihlal ettiğini, bir hafta boyunca hükümetin kontrolündeki noktalara saldırırken, ateşkesi silahlanma ve savaşçılarını hareket ettirme amacıyla kullandığını öne sürdü. Ordu yetkilileri, isyancıların, kan akışını durdurmak için önemli bir fırsatı harcadıklarını savunurken, ateşkesin tekrar sağlanıp-sağlanmayacağı konusunda bilgi vermedi.

BM VE İNSANHAKLARI EYLEMCİLERİ: SURİYE İNSANİ YARDIMLARIN SEVKİYATINI ENGELLİYOR

İnsan hakları eylemcileri ve isyancı gruplar da ateşkesin bozulmasından hükümeti sorumlu tuttu. BM de Suriye hükümetinin, ateşkesin önemli koşullarından biri olan insani yardım sevkiyatını engellemekle suçluyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry, 9 Eylül’de Cenevre’de yaptıkları görüşmenin ardından Suriye’de ateşkes kararı alındığını açıklamıştı. 12 Eylül’den itibaren uygulamaya konan ateşkes rejimi, tarafların karşılıklı suçlamaları nedeniyle sağlıklı şekilde uygulanamamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin