Sürgündeki Ebubekir öğretmen trafik kazasında hayatını kaybetti: Geride eşi ve 3 yıldır görmediği kızı kaldı

Afganistan’da Türk okullarında öğretmenlik yaparken Erdoğan rejiminin baskısından dolayı bu ülkeyi terk edip Arjantin’e giden öğretmen Ebubekir Altay gurbette vefat etti. Ailesini geçindirmek için dondurma dağıtan Altay, trafik kazasında sonrası yoğun bakımdaki hayat mücadelesini kaybetti. Geride ise bir eş ve 3 yıldır göremediği kızı kaldı.

Bold Medya’dan Cevheri Güven’in haberine göre, Afganistan’daki Hizmet Hareketi’ne ait okullarda öğretmenlik yapan Altay çiftinin burada bir kızları dünyaya geldi. Kızlarının sağlık problemlerini Afganistan’da aşamayınca daha 2 yaşındayken Türkiye’ye göndermek zorunda kaldılar. Genç çift Afganistan’da kalıp görevlerini yapmaya devam etti. Ancak Türkiye’de Olağanüstü Hal yasalarının devreye sokulduğu 2016 Temmuz’undan itibaren işler zorlaştı.

Erdoğan Rejimi’nin baskısıyla Afganistan’daki bazı okullar da kapatıldı ya da el konuldu. Altay çifti yasal statülerinin de zora girmeye başlamasıyla Afganistan’ı terk etmek zorunda kaldı. Türkiye’ye dönmek tutuklanmak anlamına gelecekti. Türk pasaportuyla vizesiz gidilebilecek ülkelerden Arjantin’i seçtiler.

Ebubekir Altay bir taraftan yerel dili öğrenmeye, diğer taraftan da ailesini geçindirmeye çalışıyordu. Arkadaşlarının anlatımına göre dört beş farklı işte günde 8-10 saat çalışıyordu. Son olarak motosikletiyle dondurma dağıtıcılığı işine başlamıştı. 25 Nisan Perşembe günü iki adet dondurma siparişini teslim etmeye giderken kaza yaptı.

Yoğun bakıma alınan Ebubekir öğretmenin, sürgündeki hazin hikayesi Arjantin’de pek çok kişiyi etkiledi. Bir yandan yardım kampanyası başlatılırken, diğer yandan Hıristiyan, Yahudi ve pek çok farklı cemaatten insanlar hastaneye gelerek dua ettiler, ailesine destek oldular.

3 Mayıs Perşembe sabahı Ebubekir Altay, Arjantin’in Buenos Aires kentindeki hastanede hayatını kaybetti. Ebubekir öğretmenden geriye üç yıldır göremediği hasta kızı Ayşe Gül kaldı.

‘ALLAH’TAN GELDİK, ALLAH’A GİDECEĞİZ… GENÇ YAŞTA YANINA ALDIĞINA GÖRE ALLAH İNŞALLAH ONU ÇOK SEVMİŞTİR….’

Eşi Zeynep Altay vefat haberinin ardından sevenleriyle paylaştığı ses kaydında; eşinin onurlu bir hayat sürüdüğünü, rızkının peşinde koşarken hayatını kaybettiğini söyleyerek, “Allah’tan geldik, Allah’a gideceğiz. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. İnşallah şehit olmuştur. Sabredeceğiz, ayakta duracağız, birbirimize dayanacağız. Eşim için herkes dua etti. Sadece Müslümanlar değil, Hıristiyanlar, farklı dinden, inananlar, inanmayan insanlar dua ettiler. O alacağı bütün duayı aldı. Bizim vicdanımız rahat. Ben onu çok sevdim Allah şahit. Hicrette rızık peşinde koşarken Allah’tan diliyorum şehit olmuş olsun. Herkes hakkını helal etsin.” dedi.

EBUBEKİR ALTAY’IN  AYŞEGÜL’Ü İÇİN YARDIM KAMPANYASI

Ebu Bekir Altay’ın tedavi masrafları ve geride kalan eşi ve hasta küçük kızı için bir yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyanın linki:

https://www.gofundme.com/recovery-fund-for-ebubekir

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin