Sürgün Avukatlar Platformu: Konusu suç olan eylemleri kayıt altına alıyoruz

Sürgündeki Avukatlar Platformu tarafından yapılan açıklamada, mağdurların yaşadıkları hukuksuzlukları kayıt altına alması istendi.

Muhalif ve son dönemin mağdurlarının avukatlığını yaptığı için haklarında soruşturma başlatılan ve bu nedenle yurt dışına çıkmak zorunda kalan avukatlar ‘Sürgün Avukatlar Platformu’ altında bir araya geldi. Platformun amacı, adaletin tesisi için mağdurlara hukuki destek sunmak ve bugün yapılan insan hakları ihlali ve işkence ve benzeri insanlık suçlarını kayıt altına almak. Bunun için de mağdurlardan yardım istiyorlar.

Platformdan yapılan ilk açıklamadan satır başları şöyle: “Bizler, muhaliflerin ve mağdurların avukatlığını yaptığı için yurt dışına çıkmak zorunda kalan hukukçular ile Avrupalı hukukçu, adli tabip ve insan hakları aktivistleriyiz. Haksızlığa uğrayan, hakları gasp edilen, ezilen ve ötekileştirilenlerin haklarını savunmak için mücadele etmeyi mesleki ve insani bir sorumluluk görme bilinciyle hareket etmekteyiz.”

HUKUKSUZLUKLAR YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR

“Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi sonrasında kitleler halinde haksız ve keyfi tutuklamalar, işkence ve kötü muameleler, meslekten ihraçlar, kaçırılmalar, kayyım atama adı altında şirketlere ve şahısların mallarına el koymalar, pasaport iptalleri gibi hukuksuzluklar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.”

KONUSU SUÇ OLAN EYLEMLERİ KAYIT ALTINA ALIYORUZ

“Bizler de mağduriyetlerin sonlandırılması ve adaletin tesisi maksadıyla iktidar otoritesinin hukuksuz uygulamalarına maruz kalmış herkese hukuki destek sağlamak için gayret ediyoruz. Bu esnada müşahede ettiğimiz hukuksuzlukları ve konusu suç teşkil eden karar ve eylemleri takip edip ulusal ve uluslararası yargıya taşımak için gerekli işlemleri yapmayı da mesleki bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER

“Hukuki mücadele herkes için tek ve vazgeçilmez bir hak arama vasıtasıdır. Adaletin tesisi, hiç şüphe yok ki hukuk dışı iş ve eylem yapan ve yaptıranların hukuk önünde hesap vermesinin sağlanması ile gerçekleşecektir.”

İŞKENCE SUÇUNDA ZAMAN AŞIMI YOK

“Özellikle işkence suçunun, insanlığa karşı işlenen suçlardan olduğu, işkence davalarında zaman aşımı bulunmadığı da göz önüne alındığında yapılan tüm hukuksuzlukların ve işlenen suçların yargı konusu yapılacağı aşikârdır. Geçmişte yaşanmış pek çok hukuki, tarihi ve sosyolojik vakıa da bize bunu göstermektedir. Bizlere de zulümlere ve hukuksuzluğa imza atanların hak ettikleri cezayı alabilmeleri için sağlam, güvenilir verileri ve delilleri temin etmek görevi düşmektedir.”

KANUNSUZ EMRİ UYGULAYANLAR KURTULAMAZ

“Mevcut rejimin kanunsuz emirlerini yerine getiren ve adeta sistematik bir suç makinasının çarklarına dönüşen başta yargı mensupları olmak üzere tüm kamu görevlileri, bürokratlar, siyasiler ve hukuksuzluğa destek olan herkes, hukukçular ve insan hakları aktivistleri tarafından takip edilmektedir.”

FAİLLER TEK TEK TESPİT EDİLİYOR

“Bu maksatla haksızlığa uğradığını iddia eden herkesin destekleriyle ‘Hak ihlallerini, işlenen suçları ve fâillerini tespit’ çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında, suçun fâili olarak kabul edilecek bazı siyasiler ve kamu görevlilerinin de “Evrensel Yargı Yetkisi” çerçevesinde yargılanmalarını temin için her türlü hukuki hazırlık devam etmektedir.”

SUÇ İŞLEYEN KAMU GÖREVLİLERİNİ İSİM İSİM YAZIN

“Size veya yakınlarınıza, her ne surette olursa olsun hukuksuz bir işlem yapan memurları ve onların amirlerini, özellikle aşağıda belirtilen suçları irtikap eden kişilerin hukuksuzluklarını lütfen tam, doğru, teferruatlı ve zamanlı olarak kayıt altına alınız / aldırınız ve bizlere ulaştırınız. Adli veya idari işlemlere dair her tür belge, rapor, ifade, tutanak ve doküman ile, resmi veya özel kurumlardan tarafınıza gelen bildirimleri, haklı müracaatlarınıza verilen olumsuz cevapları lütfen saklayınız ve bize ulaştırınız.”

İŞTE İLETİŞİM ADRESLERİ

Açıklamanın sonunda “Yaşanan tüm hukuksuzlukları zamanında tespit edip bizlere ulaştırmanızı bekliyoruz.” denildi. İletişim adresleri ise şöyle:

[email protected]
lawyersinexile.com
twitter.com/LawyersInExile

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin