‘Sümeyye Erdoğan’a suikast’ yalanı da çöktü! Yandaş gazetelerin manşetindeki yazışmalar sahte çıktı

AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin 17 Şubat 2015’te manşetine taşıdığı ‘Sümeyye Erdoğan’a suikast’ manşetinin yalan olduğu ortaya çıktı.

AKP’ye yakın Akşam, Star ve Güneş gazetelerinin ‘Sümeyye Erdoğan’a suikast’ manşetiyle ilgili soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı manşet haberde geçen yazışmaların sahte olduğunu sonuca vararak dosyaya takipsizlik kararı verdi.

Yandaş gazetelerin manşete taşıdığı haberde CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Umut Oran ile Emre Uslu ve Fuat Avni kullanıcısı arasında Twitter’in DM (direkt mesaj) bölümü üzerinden söz konusu suikast iddialarını yazıştıkları öne sürülmüştü. Çıkan haberleri ihbar kabul eden savcılık, suikast iddiasının yanı sıra haberde adı geçen Umut Oran ve diğerleri hakkında da re’sen soruşturma başlatmıştı.

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre; savcılık, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara ve İstanbul Emniyetinin Siber ve Terörle Mücadale Şube Müdürlüklerine yazı yazarak haberde geçen yazı içeriklerinin doğru olup olmadığını sordu.

İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

Gelen cevap yazılarında, Umut Oran’a ait olduğu iddia edilen yazı içerikleriyle ilgili somut tespit yapılamadığı, herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı bildirildi. Tüm kurumlardan yazışma içeriklerinin sahte olduğuna ilişkin bilgi alan savcılık soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Gerekçesinde ise “Bir kısım yayın organlarına servis edilen ve ‘Sümeyye Erdoğan’a Suikast’ başlığı ile yayımlanan haberlerin ve haber içeriklerinde yer verilen Twitter yazışmalarının gerçeği yansıtmadığı, olayda dahli bulunan herhangi bir şüpheliye ulaşılmadığı, bu haberlere konu iddiaların doğru olmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

Umut Oran yaptığı açıklamada, “Türk siyaset tarihinin görüp göreceği en büyük, en dehşet verici, en alçakça iftira kampanyası böylece sona ermiş ve tarihe büyük bir kara leke olarak geçmiştir” dedi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin