Süleyman Soylu: Yağma olayları münferit, ‘yönetilmezlik’ algısı yaratmak doğru değil

Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin bölgede açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kahramanmaraş’ta tespit edebildiğimiz 941 bina tamamen yıkılmıştır. Şu ana kadar 600 hemşerimizi defnettik. Yağma haberleri söz konusu. Bir iki münferit olay. Bunlar da tespit edildi. Bunları yapmak, bir yönetilemezlik algısı yaratmak doğru değil. Desteğe ihtiyacımız var.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesinde açıklamalarda bulundu. Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

TARİHİMİZİN EN BÜYÜK DEPREM FELAKETİ

Büyük afetler ve depremler yaşadık. Gerek hava koşulları ve tüm ş artlar açısından gerek bir taraftan bir tarafa 400-500 kilometrelik toplam alanı kapsamı açısından, yaygınlığı açısından belki de tarihimizin en büyük afet ve depremlerinden birisiyle karşı karşıyayız.

941 BİNA TAMAMEN YIKILDI”

Yurt içi ve yurt dışından birçok ekip görevinin başındadır. Kahramanmaraş’ta tespit edebildiğimiz 941 bina tamamen yıkılmıştır. Yola çıkıp Antep’le Maraş arasında hava koşulları münasebetiyle 8-16 saatlik beklemeler söz konusu olmuştur.

Bütün arkadaşlarımızla beraber deprem günün sabahı buraya intikal ettik. Hepimiz açısından onarıcı bir dile ihtiyaç var. Herkesin ortaya koyduğu yardıma, desteğe ihtiyaç var.

600 HEMŞERİMİZİ DEFNETTİK

Karşı karşıya kalınan olay küçük, büyük, orta da olsa insan hayatının insanın ihmal ettiği her şeyin mevzubahis olduğu durumdur. Kahramanmaraş’ta 941 bina yıkıldı. Şu ana kadar 600 hemşerimizi defnettik.

Özellikle ilçeler olarak Dulkadiroğulları, 12 Şubat, Afşin, Pazarcık, Türkoğlu, Elbistan, Göksun, Nurhak her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Elbistan’da olumsuz hava şartları var. Biraz daha ağırlık vermeye devam ediyoruz. Şu ana kadar özellikle Kahramanmaraş’ta 11 bin çadır sevk ettik

Hepimizi üzen derin yaralar açan bir afetle karşı karşıyayız. Burada yanlış anlamamayı bilerek söylemek istiyorum; eksiklikler olabilir, zamanla yarışıyoruz. Burada provokatif dilden uzak durmak gerekir, onarıcı dil kullanmak gerekir.

YÖNETİLEMEZLİK ALGISI YARATMAK DOĞRU DEĞİL

Bütün arkadaşlarımızla sahadayız. İçişleri Bakanı olarak söylüyorum, bazı yerlerde yağma haberleri söz konusu. Bir iki münferit küçük olay var. Türkiye’de böyle bir şey söz konusu değildir. Bütün bunları büyütmek, yani bir yönetilemezlik duygusu ortaya koymak bize karşı değil vatandaşımıza karşı yapılabilecek önemli bir yanlıştır.

AFET PLANLANABİLEN BİR ŞEY DEĞİLDİR

Burada hem desteğe ihtiyacımız var. Hangi belediye, kuruluş olursa olsun siyasal düşüncesine bakmadan AFAD koordinasyonuyla her şeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Afet planlanabilen bir şey değildir. Çok büyük bir afetle karşı karşıya kaldık. Zamanla yarışıyoruz. Onun için burada hem güçlü bir vatandaşımızın ve bizim desteğe ihtiyacımız var.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin