Şule Çet davasında bilirkişi olan profesör evinde ölü bulundu

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda görev yapan Prof. Dr. Mustafa Ender Taner, Ankara’nın Çankaya ilçesindeki evinde ölü bulundu. Taner, Şule Çet davasında genç kadının psikolojisinin bozuk olmadığı tespitini yapan raporda bilirkişi olarak yer almıştı.

49 yaşındaki Prof. Dr. Mustafa Ender Taner’in kesin ölüm sebebi otopsi sonucu belirlenecek. Taner, Şule Çet davasında maktul Çet’in psikolojik durumu hakkında davanın seyrine etki edebilecek tespitler içeren raporda bilirkişi olarak yer almıştı.

Taner’in de aralarında bulunduğu Gazi Üniversitesi öğretim üyesi üç psikiyatri uzmanından oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, “Maktulün intihar edebileceği konusunda dosyada bir bilgi veya gözlemin olmadığı” belirtilmişti.

Ne olmuştu?

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazanın 20’inci katından düşerek hayatını kaybetmişti. Çet’in olay sırasında plazada olan patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand gözaltına alınmıştı.

Otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce tecavüze uğradığı tespiti yer almış, ayrıca kanında “uyumayı tetikleyen uyarıcı madde”, vücudunda boğuşma izleri, dokuz parmağının tırnak altında Çağatay Aksu’ya ait doku kalıntısı ve DNA bulguları tespit edilmişti.

4 Aralık 2019’da görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin