Sudan’da Ömer el-Beşir, cezaevine gönderildi

Sudan’da askeri kaynaklar, devrik lider Ömer el-Beşir’in başkent Hartum’daki Kuber hapishanesine nakledildiğini bildirdi.

Sudan’da aylardır süren ve 30 yıllık Ömer el-Beşir diktatörlüğünün devrilmesi talebiyle kitleselleşen halk protestolarının ardından darbe ile görevden alınan ve ev hapsinde tutulan Ömer el Beşir’in cezaevine gönderildiği belirtildi.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Beşir’in dün gece geç saatlerde başkent Hartum’un kuzeyindeki yüksek güvenlikli Kober Cezaevi’ne nakledildiği bildirildi.

Sudan’da ordunun yönetime el koymasının ardından oluşturulan Askeri Geçiş Konseyi, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin üyelerini gözaltına almıştı. Ulusal Kongre Partisi ise Askeri Geçiş Konseyi’ne gözaltına alınan parti üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Sudan’da hükümetin yakıt ve ekmek fiyatlarına zam kararının ardından 2018 Aralık ayında gösteriler başlamıştı. Protestoların ardından 11 Nisan’da ordu, ülke yönetimine el koyduğunu açıklamıştı.

Ömer El Beşir diktatörlüğünün yıkılmasında büyük rol oynayan halk, ordunun da benzer bir rejim sürdürmeye çalıştığını düşünüyor.

Halk, eylemlerine devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin