Suda yüzen şehir: Amsterdam [Gezi Rehberi: Murat Kâni]

Sizlere suda yüzen şehri Amsterdam’ı tanıtmaya başlamadan önce şehrin tarihi hakkında biraz bilgi vermek isterim. Şehir 13. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak Amstel kanalının  üstüne kurulmuş. Şehrin ilk ismi Amstel barajı anlamına gelen ‘Amsteldam’ olmuş. Daha sonra Amsterdam olarak değişmiş. 17. yüzyılda İspanyol baskısından kaçan zengin Musevilerin şehre yerleşmesiyle ticaret daha da gelişmiş.

ÜNLÜ SANATÇILAR BU ŞEHİRDEN ÇIKTI

Şehir halkı, bu sermayeyi denize yatırım yaparak değerlendirmiş. Özellikle Hindistan’a kadar gidip gelen gemiler, Afrika-Amerika arasındaki köle ticaretine verilen destek, Amsterdam ekonomisini büyütmüş. Bu döneme şehir tarihçileri, ekonominin gelişmesine bağlı olarak ‘altın yüzyıl’ diyor.

Amsterdam’ın tarihî, güzel evleri bu dönemde yapılmış. Sanat da bu yüzyılda gelişmiş ve Amsterdam’ın Avrupa’da kültür ve sanat şehri olmasını sağlamış. Dönemin ünlü sanatçıları Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer ve Jan Steen bu dönemde yetişmişler.

145’TEN FAZLA MİLLETTEN İNSAN YAŞIYOR

2.Dünya Savaşı’nda Amsterdam nüfusu, Nazilerin baskısıyla Yahudilerin toplama kamplarına götürülmesi sebebiyle yüzde 10 azalmış, savaş yıllarında kışın çok soğuk geçmesi ve açlık yüzünden birçok Amsterdamlı hayatını kaybetmiş. Savaştan sonra yabancı işçilerin Amsterdam’a göçü ve buna bağlı olarak Amsterdamlıların çevre şehirlere (Alkmaar, Hoorn, Haarlem, Purmerend) yerleşmesi, şehir nüfusunda değişikliklere yol açmış. Şu anda şehir nüfusunun (800.000 kişi) yüzde 47’si 145 ayrı milletten oluşmakta. Surinamlılar, Faslı ve Türkler nüfusun en kalabalık etnik gruplarından.

KENTTE 1000 TANE KANAL VAR

Amsterdam deniz seviyesinin 10 metre altında bulunan daha doğrusu suda yüzen bir şehir. Şehirde 1000 tane kanal bulunuyor. Mutlaka bir kanal turu yapıp, o muhteşem manzarayı içinize çekmeniz gerekir. Kanal evlerine baka baka, kanalların iki yanında, manzarayı tabloya çeviren ağaçları ve suyun güneşin altında yaptığı pırıltıları seyrede seyrede, şehri suda gezerek keşfetmek lazım. Kanalların bazılarında yüzen evler bile var!

KANAL ÜZERİNDE KURULMUŞ  EVLER

Kimi insanlar nehir üzerindeki teknelerinde yaşamayı tercih etmiş ve bu tekneleri ev haline getirmiş, saksı saksı çiçeklerle süslemiş. Çok hoş ve değişik geliyor bu yüzen evler insana. Gezerken seyrettiğiniz kanal evleri 17. yüzyıldaki şaşalı zamanlarda inşa edilmiş. Bu taş cepheli evlerin her biri genel hatlarıyla birbirine benzese de, detaya indikçe hepsi birbirinden farklı şekilde ve renkte. Binaların o dar cephelerini seyrederken kanal turu boyunca sizi bilgilendiren rehber anlatmaya başlıyor.

Bu evlerin tepelerinde taş çıkıntılar ve onlara tutturulmuş çengeller var. Her göreni meraka saran bu çengellerin ne olduğunu illa ki şehri bilen birisine sormak lazım. Meğer bu kadar dar evlere merdivenlerden eşya sokmak veya çıkarmak mümkün olmadığı için bu çengelleri makara gibi kullanıp eşya taşıyorlarmış. Setlerle, bentlerle, köprülerle suya hâkim olmaya çalışıyorlar ama yine de suyun etkisiyle mi bilmem ,hafif birbirinden ayrılmış veya eğilmiş evler de yer alıyor.

YÜZEN OTOBÜSLER

Kanallar kenti Amsterdam’da şehir turu yapan turistler kanalları dolaşmak istediklerinde artık otobüslerinden inerek tur gemilerine binmek zorunda kalmıyor. ‘Floating Dutchman’ (Yüzen Hollandalı) adı verilen otobüsler turistleri hem karada hem de suda gezdirebiliyor. Yaklaşık 50 yolcu alabilen otobüs gemiler, Hollanda’nın başkentinde karayollarında olduğu gibi kanallarda da rahatlıkla dolaşabiliyor. Hollandalı şirket ‘Dutch Amfibious Transport’ (DAT) tarafından geliştirilen yüzen otobüsün birincisi bir sene önce üretilmişti. İkinci yeni model daha yassı ve suyun daha derininde gidebiliyor.

Ayrıca yeni geliştirilen otobüs, Amsterdam belediyesinin çevre koruma yönetmeliğine uygun bir şekilde, karada mazotla çalışan motorla, suda ise dört elektromotorla hareket edecek şekilde yapıldı. Gemi işletmecisi ‘Lovers’, Amsterdam Schiphol havaalanı işletmesiyle ortak olarak yüzen otobüsü turistlerin hizmetine sunuyor. Amsterdam şehir turu havaalanında başlıyor, karadan ve sudan Amsterdam gezildikten sonra yine havaalanında sona eriyor. Havaalanından uçmak isteyenlerin eğer üç saatten fazla zamanları varsa, bu süre içerisinde Amsterdam’ı yüzen otobüsle gezerek bekleme sürelerini kısaltabilirler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin