‘Bu suçlamalar Hollanda’ya kadar uzanan cadı avının bir parçası’

Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden Volkskrant, Gülen hareketini, “sosyal ve duygusal baskı” oluşturarak bu ülkedeki taraftarlarından “himmet” adı altında milyonlarca euro bağış topladığı haberi ile ilgili olarak, Hollanda Hizmet Müzakere Heyeti (Het Hizmet Overleg) açıklama yaptı. Heyet, bu tür suçlamaları Hollanda’ya kadar uzatılan cadı avının bir parçası olarak görmekte olduklarını söyledi.

ÜLKE ÇAPINDA ARAŞTIRMALR GEÇMİŞTE YAPILDI

Volkskrant gazetesinde çıkan ‘Gülencilerin himmetleri’ başlıklı makaleye cevap niteliğinde Hollanda kamuoyuna bilgi veren Hollanda Hizmet Müzakere Heyeti, yakın geçmişte de 15 Ekim 2016 tarihli yazıdaki gibi Hizmet Hareketi içindeki para akımı ile alakalı sorular gündeme geldiğini, mevzu bahis konu üzerine devlet tarafından çeşitli araştırmaların ülke genelinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi. “Bu araştırmalar dahilinde gerekli açıklık sergilenmiştir. Bunun yanı sıra Hizmet Hareketi gönüllüleri tarafından kurulmuş organizasyonların ANBI-lisanları (Kamu Faydasını Gözetleyen Kuruluş) mevcuttur. Buna binaen kurumların finanslarını web sitelerinde kamuya açıklama mecburiyetleri vardır. Bilgi edinmek isteyenler, kurumların web sitelerine başvurabilirler.” denildi.

Hollanda Hizmet Müzakere Heyeti

‘HİZMET HAREKETİ 50 YIL İÇİNDE DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLMEDİ’

Hollanda Hizmet Müzakere Heyeti (Het Hizmet Overleg), “Son seneler Türkiye hükümeti, Hizmet Hareketini açıkça terörizm ile suçlamıştır. İlk önce ‘silahsız terör örgütü’ ile itham edip, sonradan ‘terör örgütü’ ilan etmiştir. Hizmet Hareketinin son 50 yıl içinde dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir mahkumiyeti olmaması, bu yapılan iftiraların adil bir yargılama esnasında ayakta kalamayacağını açıkça göstermektedir.’’ İfadelerini kullandı.

SUÇLAMALAR CADI AVININ BİR PARÇASI

Türkiye Hükümeti ve AKP üyelerinin geçtiğimiz senelerde, Hizmet Hareketine karşı dış ülkelerde de cadı avı yürüteceklerini sıkça seslendirdiklerini hatırlata: Heyet, şu noktalara dikkat çekti:

“Bunun ilk adımları geçtiğimiz aylar gerçekleşmiştir. Darbe teşebbüsünden sonra Hollanda da bu adımlar kendini belirtmiştir. Biz, Volkskrant gazetesi haberindeki suçlamaların, önümüzdeki günlerde daha da sıklaşacağını beklemekteyiz. Biz bu suçlamaları Hollanda ya uzatılan cadı avının bir parçası olarak görmekteyiz.”

O TOPLANTILARA KATILANLARI ÇOĞU MÜSLÜMAN

Haberde himmet olarak lanse edilen ve suçmuş gibi gösterilmeye çalışılan ‘fundraising’ toplantısının, hayırsever, esnaf ve başka sempatizanların gönüllü para taahhüt ettikleri bir toplantı olduğuna dikkat çeken Hollanda Hizmet Müzakere Heyeti (het Hizmet Overleg), şu bilgileri verdi: “Bu toplantılara katılan insanların çoğu Müslümandır. Bunlarda İslami olan zekat-prensibi çerçevesinde hayırlı işlere yardım etmektedirler. Zekat ibadeti, bir Müslümanın malının yüzde 2,5’ini ihtiyaç sahiplerine tasadduk etmesini içermektedir. Hayırseverlerin ve esnafların yüzde 2,5’lik zekatları, bağış olarak toplam olarak haliyle on binlerce euroya varabilmekte. Bu Müslümanlar için yeni bir bilgi değildir. Bu vesile ile çoğu camiler ve İslami kuruluşlar bağış toplamak için Müslümanların zekâtına başvurmaktadırlar. Tabii ki dış ülkelerden veya başka şekilde finanse edilmiyorlarsa.

Geçmişte de yapmış olduğumuz gibi, şimdi de,  ilgisi olanları faaliyetlerimize, himmet toplantıları dahil, davet etmeye devam ediyoruz. Böylece insanlara Hizmet Hareketinin ne yaptığını ve nasıl yaptığını göstermek istiyoruz.”

HOLLANDA TOPLUMUNA FAYDALI OLMA GAYRETİ

Hollanda toplumuna faydalı olmak için, eğitim, diyalog ve fakirlikle mücadele gayretlerini devam ettirmede kararlı olduklarını yineleyen Hollanda Hizmet Müzakere Heyeti, “İnancımız o ki, bu alanlardaki gayretlerimiz bizi toplum olarak daha da ileri götürecektir.” mesajı verdi.

MURAT KANİ / AMSTERDAM

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin