Strazburg’da Noel pazarına silahlı saldırı: 4 ölü, 11 yaralı

HABER | MEHMET DİNÇ, STRAZBURG Tr724

Fransa’nın Strasbourg kentinde kurulan Noel pazarına salı akşamı Saat 20:00 sıralarında silahlı saldırı düzenlendi. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 11’de yaralı olduğunu açıkladı.

Saldırganın 4 Şubat 1989 Strasbourg doğumlu Chekkat Cherif olduğu ifade ediliyor. Fransa medyasının geçtiği habere göre, Polis sabah saatlerinde saldırganın evine baskın yapmış fakat yerinde bulamamış.

1500’lü yılardan beri kurulan Strasbourg Noel pazarı salı akşamı silahlı saldırıyla sarsıldı.  Görgü tanıklarına göre saldırgan defalarda etrafına rastgele ateş açtı. Saldırıyı,  polisin “Fiche S” listesindeki “radikal İslamcı” olarak tanımladığı Chekat Cherif gerçekleştirdi.

Saldırıdan sonra şehir sakinlerinin bulundukları yerlerden çıkmamasını isteyen polis, güvenlik önlemlerini artırdı. Avrupa Parlamentosu oturumları bu hafta Strasbourg’da olduğu için parlamenterler, Parlamento binasından çıkarılmadı.  Avrupa Konseyi ve AİHM’in bulunduğu bölgede güvenlik üst seviyeye çıkarıldı. Özellikle “eski şehir” olarak adlandırılan ve Unecso koruması altındaki tarihi alana giriş çıkışlar kontrol altına alındı. Strasbourg valiliği, olay netliğe kavuşan kadar vatandaşların evlerinden çıkmaması çağrısında bulundu.

Olayın ardından valilik ve polis teşkilatının sosyal medya hesaplarından dakika dakika bilgilendirme yapılırken, acil durumlar için telefon numaraları yayınladı. Savcılık derhal soruşturma açarak olayı inlemeye başladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin