Star Koleji, Güney Afrika’yı İsveç’te temsil edecek

HABER | TÜRKMEN TERZİ – CAPE TOWN

Star Koleji öğrencileri Kiaran Chetty ve Calden Gounden, Stockholm Gençlik Gençlik Su proje yarışmasında (SJWP) Güney Afrika adına yarışacak.

Star Kolejinden iki öğrenci, 16-17 Mayıs 2019’da gerçekleşen 20. Ulusal Güney Afrika Gençlik Su ve Sanitasyon Yarışması’nı (SAYWP) kazandıktan sonra Ağustos’ta İsveç’te Güney Afrika bayrağını taşıyacak.

İkili, Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde gerçekleşen ulusal yarışı, projeleri ile ülkenin dört bir yanından gelen öğrencileri geride bırakarak kazanmayı başardı.

Güney Afrika Su ve Sanitasyon Bakanlığı (DWS) tarafından koordine edilen, bilim ve teknoloji tabanlı bu proje yarışmasında Star Koleji öğrencileri projelerinde Güney Afrika’da harcanan su kullanımının kontrolü, su tasarrufu ve miktarını ciddi şekilde  azaltmayı projelendirdi.

Projenin amaçlarından biri, doğal kaynakların korunmasını teşvik etmek ve gençlerin entegre ve toplum temelli su kaynaklarının yönetimine aktif olarak katılımını sağlamak.


Makine mühendisi olmak isteyen Calden, dünyada ve özellikle Afrika’daki su problemleri projeye başlaması için kendisini motive ettiğini söyledi. “Dişlerimi fırçalarken, muslukları kullanarak çok fazla suyu boşa harcadığımızı fark ettim. Ve Kiaran da duşta sıcak su beklerken sinirleniyordu. Her ikimiz de ertesi gün fikirlerimizi birleştirmemize ve projeyi oluşturmamıza yardımcı olan öğretmenimiz geldik” dedi.

Projede geçen yılın kasım ayından bu yıl nisan ayına kadar çalıştıklarını dile getiren Calden, “Kazanmaktan çok mutluyum ve ülkemi yurtdışında temsil etmek için sabırsızlanıyorum. Ayrıca, daha fazla insanın gerçekten su tasarrufu yapmaya başlaması gerektiğine inanıyorum, çünkü bu çok kıt bir kaynak ve temel bir ihtiyaç.” saptamasında bulundu.

İnşaat veya makine mühendisi olmak isteyen Kiaran ise, projelerinin İsveç’teki uluslararası yarışmada da  altın madalyayı alacağını söyledi: “Yarışmayı kazandığım için heyecanlıyım. Kolay değildi, çünkü diğer illerin de gerçekten iyi projeler vardı.’’

Su ve Sanitasyon Nakanlığı (DWS) Su Hizmetleri ve Yerel Su Yönetimi Genel Müdürü Rex Mtileni, yarışmanın gençleri su ve sıhhi tesisat sektöründe kariyer yapmaya teşvik etme amaçlı olduğunu vurguladı.

Stockholm’deki yarışmada, 30 ülkeden gelen öğrenciler rekabet edecek ve projelerini sergileyecek. Güney Afrika’da, dünyaca meşhur turizm şehri Cape Town’un da yer aldığı, Western Cape eyaletinde geçtiğimiz yıllarda yağmur yağmayınca çok etkili kuraklıklar yaşandı. Güney Afrika hükümeti su israfınin önüne geçmek için ciddi adımlar atıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin