Sporcuların esrarengiz ölümleri

HABER-İNCELEME | HASAN CÜCÜK

Son yıllarda futbolcuların ani ölümlerine şahit olduk. Kalbi dayanamayan oyuncular milyonların önünde sahada hayatını kaybetti. Bir de tarihte sır ölümle giden sporcular var. Bazılarının ölüm nedeni ve failleri yıllar sonra ortaya çıktı. Bir kısmı ise fail-i meçhul olarak kaldı. İşte tarihe damgasını vuran 7 esrarengiz sporcu ölümü.

Sonny Liston (1932 – 1971): Sonny Liston boks tarihine en acımasız ve soğuk yüzlü boksörü olarak geçti. 1964 ve 65 yıllarında sürpriz bir şekilde Muhammed Ali’ye yenilince mafyanın tepkisini çekti. Mafya tarafından kontrole alınan Sonny Liston, kendini uyuşturucu ve alkolün kollarına bıraktı. Bir taraftanda boks yaşamını devam ettirdi. 1971 yılında Las Vegas’ta evinde ölü olarak bulundu. Liston’un öldüğü karısı evde olmadığı için tam 6 gün sonra anlaşıldı. Liston’un cesedinin yanında kokain, eroin ve alkol şişeleri vardı. Resmi rapora ölümü aşırı uyuşturucudan kalp ve akciğerin fonksiyonlarını keybetmesi olarak geçti. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda, bir boks maçında şike yapmayı kabul etmeyen Liston’un mafya tarafından ortadan kaldırıldığı ortaya çıktı.

Lutz Eigendorf (1957 – 1983): Dinamo Berlin’in süper liberosu Lutz, Doğu Almanya’nın Beckenbauer’i olarak tanımlanıyordu. 1979 yılında 22 yaşındayken 6 kez Doğu Almanya formasını giymişti. Lutz, 1979 yılında Federal Almanya’ya kaçtı. Buradaki ilk takımı Kaiserslautern’di. Daha sonra Eintrach Braunschweig takımına transfer oldu. 1983 yılında parçalanmış arabasının içinde ölü bulundu. Kanında 2,2 promil alkol çıktı. Tanıdıkları Lutz’un aşırı alkol aldığını inanmadıklarını ifade etmesiyle olay araştırılmaya başlandı. Lutz’un esrarengiz ölümünden 10 yıl sonra açılan Stasi arşivlerinde, öldürülğü yazıyordu. Lutz’un top koşturduğu Dinamo Berlin, Stasi şefi Erich Meilkes’in takımıydı. Lutz’un Batıya kaçmasıyla ajanları peşinden gönderen Meilkes, Lutz’u ortadan kaldırarak intikamı almış oldu. 2003 yılında ise Lutz’u ölüdüren Stasi ajanı Jürgen tutuklandı.

Ottavio Bottecchia (1894 -1927): Ünlü bisikletçi Ottavio 2 Haziran 1927 yılında Kuzey İtalya’da antreman turuna çıktı. Günün ilerleyen saatlerinde Ottavia üzüm bahçesinde ölü bulundu. Bisikleti ağaçta aslı duruyordu. Ottavio’yı üzüm bakça sahiplerinden birinin öldürdüğü iddia edildi ama buna kimse inanmadı. 1970’li yıllarda ortaya çıkan bir papaz Ottavia’nin sosyalist görüşlü olduğu için faşiştler tarafından öldürüldüğünü açıklamasıyla gerçek ortaya çıktı.

Matthias Sindelar (1903 – 1939): 1930’lı yıllarda Avusturya’nın Wunderteam mükemmel futboluyla damgasını vururken takımın yıldızı ise Matthias Sindelar’dı. 1938 yılında Nazi Almanyası, Avusturya’yı işgal ettiğinde aynı yıl Dünya Kupası elemeler için Avusturya – Almanya maçı vardı. Daha önce Avusturya milli formasını 44 kez giyen 27 gol kaydeden Sindelar, Almanya’ya karşı oynamayı reddetti. 29 Ocak 1939’da Sindelar ve Yahudi asıllı sevgilisi evlerinde ölü bulundu. Resmi raporlara Sindelar’ın ölümü ‘gaz zehirlenmesi’ olarak geçti. Gestapo’nun hazırladığı bu rapor Avusturalyalıları tatmin etmedi. Bir çoğu Sindeların kendisine ve sevgilisine karşı uygulanan sert tavırlardan dolayı depresyona girmesi sonucu intihar ettiğine  inandı. Daha sonra Sindelar’ın ölümünü araştıran dosyalar esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. Ölümü hiç bir zaman aydınlatılmadı. 1999 yılında Sindelar Avusturya’da ‘yüzyılı sporcusu’ seçildi.

Hansie Cronje (1969 – 2002): 31 Mayıs 2002’de Güney Afrika kriket milli takımın kaptanlığını yapan Hansie Cronje’ninde içinde bulunduğu uçak düştü. Kriket dünyasında dönen şikeyi açıklayan Cronje 1 yıl ceza almıştı. Cronje’nin şike davasının başlayacağı mahkeme öncesi şüpheli bir kazayla gitmesi kafaları karıştırdı. Cronje davasına bakan polisler tehdit edilerek olayın kapanması sağlandı. Her ne kadar ispat edilmesede, krikette şikeyi organize edenlerin Cronje’yi ortadan kaldırdığı yorumları yapıldı.

Payne Stewart (1957 – 1999): Ekim 1999’da Florida’dan kalkan küçük Learjet tipi uçağın varış noktası Dallas’tı. Ancak uçak havaalanından kalktıktan 24 dakika sonra radarda kayboldu. Hava Kuvvetlerine bağlı iki jet havalanarak uçağı bulmaya çalıştı. Uçak bulunduğunda ise gördükleri manzara inanması çok güç bir durumdu. Uçağın camları karılmış, basınçtan dolayı içerde bulunan 6 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenler arasında golf dünyasının önemli ismi Payne Stewart’ta vardı. Uçak 6 eyalet üzerinde uçtuktan sonra Güney Dakota’da yere çakıldı.

Andreas Escobar (1967 – 1994): 1994 Dünya Kupası’nda mücadele eden Kolombiya milli takımı ilk maçında Rumanya’ya 3-1 yenildi. Mafyasıyla ünlü Kolombiya’da milli takımın yenilmesi üzerine teknik patron Maturana ve ortasaha oyuncusu Gabriel Gomez’e karşı ölüm tehditleri geldi. Mafya, ABD maçında Gomez’in yerine Gaviria’nın oynaması talimatını verdi. ABD maçında sahada Gaviria vardı. Ancak Kolombiya defans oyuncusu Escobar’ın kendi kalesine attığı golle maçı 2-1 kaybetti. Yenilginin sorumlusu olarak Escobar’ı ilan eden mafya Dünya Kupası sonrası Escobar’ı öldürerek intikamını aldı. Escobar’ın katili ise daha sonra 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin