SPK’dan Harun Kahraman’a 7 milyonluk borsa cezası

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya paylaşımlarıyla yatırımcıları yanlış yönlendirme suçlamasıyla 7 milyon 217 bin TL idari para cezası kesti.

Sözcü’de yer alan habere göre, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla yatırımcıları yanlış yönlendiren Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi İsmail Kahraman’ın yeğeni Harun Kahraman’a 7.2 milyon TL ceza kesildi. SPK’nin önceki gün yayımladığı bültende cezaya neden olan eylemin, Twitter hesabı üzerinden Borsa İstanbul’da işlem gören GEREL hisselerine ilişkin takipçilerine ‘al’ veya ‘tut’ tavsiyesi verdikten hemen sonra mülkiyetinde bulunan GEREL paylarını satması” olduğu belirtildi.

Ceza, SPK’nın Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 6. Maddesi’nin 4. Fıkrası’na dayandırıldı. Söz konusu fıkrada “Sermaye piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, internet veya benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum veya tavsiyede bulunduktan sonra, yorum veya tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her halükarda 5 iş günü içerisinde, alım veya tut tavsiyesi verdiği halde satmak ya da satım tavsiyesi verdiği halde almak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir” ifadeleri yer aldı.

BU YIL ÜÇÜNCÜ CEZA

Kahraman’a 22 Nisan 2020’de aynı maddeye dayanarak ve aynı eylem gerekçesiyle ama bu defa PETKİM hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL ceza kesilmişti. Kahraman’a 30 Eylül 2020’de yine aynı maddeden aynı eylem gerekçesiyle ama bu defa da Net Holding hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL idari para cezası kesilmişti.

HARUN KAHRAMAN’DAN CEVAP

Haber üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Harun Kahraman, şunları yazdı: ”Al-sat-tut tavsiyesi vermediğim halde aslısız iddialarla idari yaptırım uygulandı. Tek bir elden yapılan haberleri okursanız, algı operasyonunu görürsünüz.
Şunu belirtmek isterim ki hiç bir siyasi partiye üyeliğim yoktur. Üzerime çirkin bir oyun oynandığı da gün gibi ortadadır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin