SpaceX roketinin uzaya fırlatılması ertelendi

ABD’li girişimci Elon Musk’ın 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketi, yıllar süren çalışmaların ardından iki astronotu uzaya taşıması bekleniyordu. SpaceX roketinin hava muhalefeti nedeniyle bugün fırlatılamayacağı açıklandı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen fırlatmanın 30 Mayıs’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

Roketin uzaya gitmesi halinde Amerika, dokuz yıl aradan sonra ilk kez kendi topraklarından uzaya insan göndermiş olacak.

ABD’li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacaktı.Fırlatma işleminin bu akşam yapılması düşünülüyordu (TSİ 23:30) ama Florida’daki hava şartları nedeniyle program ertelendi.

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü astronotsuz olarak geçen yıl başarıyla uzay istasyonuna fırlatmıştı. 2018 yılında Mars’ın yörüngesine Tesla marka otomobili göndermeye çalışan Musk bu deneyinde başarısız olmuş, roket motoru gereğinden fazla ateşlendiği için araç Mars’ı ıskalamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin