SpaceX Dragon dünyaya döndü, astronot taşıması temmuzda başlayabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaya astronot taşıyacak ticari kapsülü SpaceX Dragon (Uzay Ejderhası) deneme uçuşunu tamamlayarak dün Atlas Okyanusu’na başarıyla indi.

SpaceX Dragon’un inişinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ile birlikte, mürettebatlı uçuşlar aşamasına geçilecek. Bunların ilkinin Temmuz ayı gibi çok yakın bir tarihte gerçekleşebileceği söyleniyor. Fakat mühendisler deneme uçuşunun değerlendirmesini yaparken bu tarihin ileriye kayması da beklenebilir.

BBC Türkçe’nin haberine göre, SpaceX Dragon yerel saatle 08:45, Türkiye saati ile 16:45’te alkışlar arasında inişini tamamladı. Kapsül, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’ne 450 km mesafede, Atlas Okyanusu’na dört paraşüt yardımıyla indi.

Elon Musk, atmosfere girişten endişeliydi

SpaceX Dragon, geçen haftayı kenetlenmiş olarak geçirdiği Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dün ayrılarak atmosfere girmişti. Kapsül, atmosfere girerken yaşanacak aşırı ısınmaya karşı bir ısı koruma kalkanıyla korunmuştu.

Dragon’un sahibi SpaceX’in kurucusu ve yöneticisi Elon Musk deneme kapsülünün dünya atmosferine girişi konusunda endişeleri olduğunu söylemişti.

Kapsülün ısı kalkanının asimetrik olması Musk’a göre küçük de olsa, hipersonik bir hızla atmosfere giren kapsülün dengesini bozma ve rotadan çıkarma riski taşıyordu. Fakat, en azından bu denemede bu riskin bir aksamaya yol açmadığı görülmüş oldu.

Nisanda bir başka kapsülün denemesi var

ABD mekiklerden bu yana kendisi yörüngeye astronot gönderebilmiş değil. Uluslararası Uzay İstasyonu’na şimdilik Rusya ve Soyuz uzay aracı mürettebat taşıyor. NASA neredeyse 8 yıllık bir aradan sonra artık iki yeni ticari uzay taşıma sistemini hayata geçirmeyi umuyor.

SpaceX’in yanısıra kurum, Boeing ile de Starliner adlı bir kapsül için işbirliği yapıyor. Bu kapsülün de nisan ayından itibaren insansız bir deneme yapması bekleniyor.

NASA sonuçta başarılı oldukları takdirde, her iki şirketin yaptığı kapsüllere “bilet alarak” astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek. Fakat şirketler uzay kapsüllerine parayla başka yolcu da alabilecek.

http://tr724.wpengine.com/spacexin-yeni-nesil-uzay-kapsulu-7-ocakta-firlatiliyor/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin