Sözde ‘bilirkişiler’ hukuku katlediyor; Bylock yoksa da vardır!

Türkiye’de hukuk katliamına her gün yenileri ekleniyor. KHK’lı avukat Levent Mazılıgüney’in sosyal medya hesabında paylaştığı bir ‘Bilirkişi Raporu’ yargıdaki skandalların boyutunu da gözler önüne seriyor. Söz konusu sözde raporda, ‘şüphelinin Bylock kullanıcı hesap verilerine ulaşılamamış olmasının Bylock kullanmadığı anlamına gelmeyeceği’ belirtiliyor. Bilirkişi raporuna göre herkes potansiyel terörist!

Avukat Levent Mazılıgüney, sosyal medya hesabında çok önemli bir bilirkişi raporu paylaştı. Söz konusu rapor, sözde f.tö davalarında hazırlanan bilirkişi raporlarının ne kadar ‘güvenilir’ olduğunu da ortaya koyacak nitelikte. Bilirkişi heyeti, ‘bilirkişi’ olmaktan çıkmış, ‘tahminlerle, vehimlerle’ insanların mahkum edilmesini istiyor.

Raporda, “Bylock bulguları çerçevesinde sanığa ait herhangi bir veriye rastlanmamıştır. (…) Sonuç olarak, sanığa yönelik Bylock hesap numarasının (USER-ID) yokluğu, hesabın olmadığı ve kullanılmadığı sonucunu doğurmamaktadır.” deniliyor. Ardından gelen cümlede ise, tam bir hukuk katliamı var: “… kimlik doğrulama anahtarlarından Kullanıcı Adı ve/veya Şifre verisine ulaşılamamış olması, bilirkişiliğimizce hesabın olmadığı ve kullanılmadığı şeklinde yorumlanmamaktadır.”

Levent Mazılıgüney, söz konusu kararı şu notlarla paylaştı: “1-Hukukun “H”sinden anlamayan, en temel ilkelerini bilmeyen teknik ‘bilirkişi’lerin evhamlarından insanımız çok çekti ve çekmeye devam ediyor. Aşağıdaki metin her bir vatandaşın ByLock kullanımından yargılanabileceğinin göstergesidir ve tam bir ‘akıl dışılık’ halidir.

2-Hukukla da akılla da izahı olamayacak bu ‘zırvalamanın’ yargı üzerindeki etkisi ise bambaşka bir garabettir. ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi, ‘aleyhe en küçük şüphe varsa sanık mahkum edilir’ şeklinde uygulanmaktadır. Her bir vatandaş potansiyel teröristtir.

3-Bu ‘delilik’ halinden ne zaman vazgeçeceksiniz? Daha kaç ‘Fatma Cömert’mağdur olacak, kaç ‘Lale Yıldız’ kalbi dayanamayıp “AH” ile öteye göçecek? Bu işi her kim yapıyorsa, terörle mücadele etmiyor bilesiniz. Uyanınız! Kendinize geliniz!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin