Soylu’dan vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı iddiası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugüne kadar 200 bin 950 Suriyeliye vatandaşlık hakkı verildiğini ileri sürdü.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugüne kadar kriterlerini sağlamak suretiyle vatandaşlık hakkı kazanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir” dedi.

Yeni e-sürücü belgesi hakkında da konuşan Soylu, “Temassız çip kullanılarak teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştır. Yeni E-sürücü belgesinde de, yeni E-pasaportlarda olduğu gibi ‘Turkey’ yerine ilk kez ‘Türkiye’ ifadesi kullanılacaktır” diye konuştu.

Soylu, “Kimseyi zorlamıyoruz, yeni pasaport çıkarmak isteyenler ağustostan itibaren bunları alacak, diğer pasaportların stokları bitene kadar onları da kullanacağız” şeklinde konuştu. Yeni pasaportu gösteren Soylu, “Kendi içerisindeki gizli güvenlik kodları çok yüksek olan bir pasaport” dedi.

Ayrıca Macaristan ile yapılacak bir anlaşmayı duyuran Soylu, “Biz Macaristan ile bir sözleşme imzalıyoruz, bu sözleşme çerçevesinde birbirimize ait pasaportlarda felaket kurtarma birimi kuruyoruz. Mesela nüfus idaresinin burada bir merkezi var bir de Konya’da var. Eğer buradaki merkezi çökerse Konya’daki devam edecek. Biz Macaristan ile yedeklemek yapmak için görüşüyoruz. Burada pasaport basmada bir sıkıntı olduğumuzda onlar bizimkini biz onlarınkini basabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. ‘Aman da ne mujdeler verirmis…kucuk tayibe bak abisi…’
    Pasaport yedekleme isinde kesin bir bityenigi var…urbanla ortak katakulli vaziyetleri…sahte pasaport, sahte kimlik, kayitsiz vatandaslik, oy kulandirma, uyusturucu vb.yasadisi isler icin sahte belge vs…hersey olabilir…
    Normalde hicbir devlet, pasaport gibi degerli bir evraginin sirlarini baska bir devlet ile paylasmaz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin