Soylu ve ekibi Kato’da ‘tekbirsiz’ bayram namazı kıldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Şırnak Kato Dağı’nda asker ve özel harekat polislerinin bulunduğu üst bölgesinde kıldığı bayram namazı tartışma konusu oldu.

İktidar yanlısı  aHaber’in canlı yayınladığı görüntülere göre, bayram namazının tekbirleri ifa edilmiyor. İmam secdeye giderken, Bakan Soylu ve bir grubun rükuda kaldığı, diğer grubun secdeye gittiği görülüyor. İmam bu hatanın ardından tekrar ayağa kalkıyor. Hiçbir sure okumadan tekrar rüku ve secde yapıyor. Namaza katılanlar yine hata yapıyor.

Olaylı bayram namazının videolarını sosyal medyadan paylaşan vatandaşlar, “Şov amaçlı olunca ancak bu kadar oluyor işte..” değerlendirmelerinde bulundu.

Erkanına uygun bayram namazları iki rekat olarak kılınıyor. İmam ile birlikte ‘Ramazan bayram namazını kılmaya’ niyet eden cemaat tekbir alıp namaza başlıyor. İlk rekatta sübhaneke duası sonrası üç tekbir alınarak eller bağlanıyor. İmam daha sonra Fatiha ve Kur’an-ı Kerim’den bir sure okuyor. İkinci rekatta Fatih’a ve surenin ardından yine üç tekbir alınıyor. Üçüncü tekbirde rükuya gidiliyor.

Soylu’nun askerlerle namaz kıldığı başlığıyla duyurulan haber ve görüntülerde ise neredeyse bayram namazının hiçbir rüknu yerine getirilmiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin