Uçak krizi büyüyor; bakanlık fatura yayınladı, Sedat Peker ‘sahte’ dedi

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını seçim döneminde. sıkça kullandığını iddia etti. Mollaveisoğlu, “Ulaştığımız bilgilere göre Soylu, uçağı seçim döneminde sıkça kullanmış. Uçak, ‘VIP’ isimlerin uçakları ile Atatürk Havalimanı’nın apronunda bekletiliyordu. Kayıtlara bakıldığında kimlerin uçtuğu ortaya çıkacaktır.” dedi. Bakanlık haberi doğruladı ancak uçağın faturasının ödendiğini savundu. Ancak Sedat Peker, o faturanın da sahte olduğunu iddia etti.

Cumhuriyet’te yer alan haberde Mollaveisoğlu, “Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki, TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağı karapara aklamak iddiası ile tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçan sarayı idi… Elime ulaşan bilgilere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu uçağı özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullanmış… Korkmaz’ın uçan sarayı ile, gazetecilerden bürokratlara çok sayıda “ünlü” ismi özel olarak uçurduğu, özellikle İstanbul, Bodrum arasında bu uçağın durmaksızın sefer yaptığı iddialar arasında…” iddiasına bulundu.

Mollaveisoğlu, uçak kaptanlarının tuttuğu yolcu defteri dışında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü listesine de işaret ederek, “Süleyman Soylu’nun ismini görmek sürpriz olmayacak çünkü konuştuğum kaynaklarım Soylu’nun özellikle seçim döneminde Sezgin Baran Korkmaz’ın bu süper lüks uçağını kullandığı yönünde… Korkmaz’ın Türkiye’deki ünlü yolcu listesi dışında bu uçağın uluslararası seferleri de sorgulanmalıdır… Hangi ülkelere ne sıklıkla gittiği, ne taşıdığı ve kimleri götürdüğü Euro Controll kayıtlarında mevcut…” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK DOĞRULADI: FATURASI ÖDENDİ

İçişleri Bakanlığı, Soylu’nun Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını kullandığı yönündeki haberi doğruladı. Açıklamada, 2017 yılındaki seçim çalışmalarında “siyasi etik gereği” İçişleri Bakanlığı’na ait uçakların kullanılmadığı ifade edildi: “Seçim çalışmalarında daha önce de zaman zaman yapıldığı gibi, bedeli bizzat İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından karşılanmak suretiyle, en uygun fiyatı veren Söğüt Havacılık A.Ş. adlı ticari işletmeden uçak kiralama yoluna gidilmiştir. Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir. Seçim çalışmaları tamamlandıktan sonra, Söğüt Havacılık A.Ş. tarafından söz konusu hizmete ait fatura düzenlenmiş, Sayın Süleyman Soylu’nun sahibi bulunduğu işyeri adına kesilen faturanın bedeli, yine kendi firmasından ödenerek, süreç tamamlanmıştır.”

SEDAT PEKER: FATURA SAHTE

Ancak Sedat Peker’in iddiasına göre fatura da sahte. Peker, konuyla ilgili şu paylaşımı yaptı: “süslü sülü, Sezgin Baran Korkmaz’ın akrabalarıyla görüştüm. Utanmadan sahte fatura yayınlıyorsun. Devletin namusunu zedeledin. Bu yetmedi devletin ahlakını da lekeledin Vallahi yüce divana gideceksin. Peçete kağıdına yazıp yayınlasaydın daha inandırıcı olurdu.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin