Soylu ile Gül arasında güvenlik soruşturması krizi çıktı

AYM’nin iptal kararı verdiği güvenlik soruşturmasına ilişkin çalışma bakanlıklar ve milletvekilleri arasında tartışmalara sebep oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal kararının ardından AKP, kamudaki güvenlik soruşturmaları konusunda çalışma başlattı. Ancak çalışma sırasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında kriz çıktığı iddia edildi. Bu kriz iddiasının sebebinin “Soylu’nun daha geniş kapsamlı bir yasa isteği” olduğu ifade ediliyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre AKP’de, yeni hazırlanan tasarı metniyle ilgili ortak görüşe varılmadı.

AKP yöneticileri, “Yapmaya çalıştığımız şey arşiv soruşturması ile güvenlik soruşturmasını ayrıştırıp tanımlamak. İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı’nın, milletvekillerinin farklı yaklaşımları var. Biz daha özgürlükçü yaklaşıyoruz. Ancak İçişleri Bakanı, daha geniş bir kapsam olsun istiyor” görüşünü dile getiriyor. Değerlendirme Komisyonu’nun hangi kriterlere göre değerlendirme yapacağı konusunda da bir karar verilemediğini belirten AKP yöneticileri, “Yönetmelikte ‘ahlaki durum’ diye bir ifade var. Biz bunların kanunda olmasını istemiyoruz. Bunlar çok sıkıntılı yuvarlak, geniş ve özel ifadeler” değerlendirmesini yapıyor. Toplantılarda arşiv taraması ile güvenlik soruşturmasının nerelerde uygulanacağı konusunda da görüş birliği sağlanamıyor. Toplantıya katılan AKP yöneticileri, “Devlette çalışan ya da taşeron olarak iş yapan hangi mesleklerde, hangi iş türlerinde arşiv araştırması, hangilerinde güvenlik soruşturması istensin? Çünkü güvenlik soruşturması çok geniş bir şey” ifadesini kullanıyor.

‘İNSANLAR NEFES ALAMIYOR’

Habere göre, Adalet Bakanı daha özgürlükçü. İçişleri Bakanı da ‘Biz bilgiyi verelim, siz takdirin sınırlarını belirleyin, o kurum takdir etsin’ diyor. Ama problem zaten takdir yetkisini kullananın sorumluluk almamasında. Bunu o kadar genişletiyor ki insanlar nefes alamıyor. Annesi bir deneği üye oldu diye, oğlunun ya da kızının ataması yapılmıyor” görüşünü dile getirdi. AKP yöneticileri, iki bakanlığın ortak bir noktada buluşması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da onay alınması durumunda yasa teklifini TBMM gündemine getirecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin