“Soylu arayınca; polis operasyonu yarım bıraktı, savcı talimat verdi: Erhan Çelik gözaltına alınmadı”

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber’de yayımlanmasına ilişkin TRT çalışanlarına yönelik operasyonun ‘siyasi müdahale’ ile yarıda kesildiği ortaya çıktı.

Savcılık tarafından hakkında gözaltı kararı çıkarılan TRT’nin eski haber sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polislerin, İçişleri Bakanı Süyeyman Soylu’nun Emniyet’i aramasıyla geri çekildiği iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, bakan müdahalesinin ardından soruşturma savcısı Adem Akıncı, Emniyet’e Erhan Çelik’le ilgili ‘çok ivedi’ yazı göndererek, “İlgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesi…” yönünde talimat verdi.

Erhan Çelik’in de içinde bulunduğu dört kişiye bu sebeple gözaltı işlemi yapılmazken, kameraman ve montajcının arasında olduğu alt düzeydeki altı çalışan bir gece gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

‘Soylu aradın, operasyonu durdurun’

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, 19 Aralık 2016’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir sergi sırasında polis Mehmet Mert Altıntaş tarafından vurulmasına ilişkin görüntülerin aynı akşam TRT 1 Haber’de sansürsüz yayımlanmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada 17 Temmuz’da operasyon yapılmıştı.

Altı TRT çalışanının gözaltına alındığı ve önceki gün adliyedeki ifade işleminin ardından serbest bırakıldığı operasyonda o dönem TRT 1 Ana Haber sunucu Erhan Çelik’in de şüpheli olduğu, evine giden polislerin “Bulamadık” diyerek tutanak tuttuğu anlaşılmıştı.

İddiaya göre emniyet ekipleri, 17 Temmuz’da Erhan Çelik’in İstanbul’daki evine gitti. Polisler içeri girdiği sırada Ankara Emniyeti’nden telefon geldi. Üst düzey polis şefi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aradığını, operasyonu durdurmalarını ve gözaltı yapmamalarını söylediğini iletti. Görevli polisler ise “Eve girdik, operasyonu tamamlamadan çıkamayız” cevabı verince, karşıdaki Emniyetçi “O zaman tutanak tutun çıkın” dedi. Polisler, Çelik’in evde olmadığına ilişkin tutanak tutup ayrıldı.

Savcı Akıncı’dan ‘çok ivedi’ talimat

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, İstanbul Anadolu Savcılığı’na 17 Temmuz tarihli ‘çok ivedi’ ibareli bir yazı yazarak Çelik’e yönelik gözaltı yapılması talimatını geri çekti.

Çelik’in gözaltına alınmasına ilişkin savcılığın 16 Temmuz’daki talimatına işaret edilen yazıda şöyle denildi:

“İlgili yazı ile yakalanarak gözaltına alınması istenilen Erhan Çelik isimli şahsın belirtilen adreste bulunamadığı yönünde kolluk görevlileri tarafından bilgi verildiği, buna ilişkin tutanak tutulduğu öğrenilmiş olmakla, ilgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin