‘Soruşturma’ adı altında TSK’nın tamamına kumpas hazırlığı!

15 Temmuz sonrası çoğu hukuksuz bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, ihraç edilen 9 bin personelin dışında binlerce askerin daha soruşturma ve incelemeye tabi tutulduğu ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı merkezli soruşturması kapsamında, son 1 yıldır Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile irtibatlı bir çalışma yürütüldüğü belirtildi. Hakkında inceleme yapılan binlerce kişinin pasif görevlerde olduğu kaydedildi. Söz konusu çalışmayı gerekçe gösterip TSK’dan hukuksuz yeni ihraç dalgalarının ortaya çıkabileceği ifade ediliyor.

Gazete Habertürk’ün haberine göre, TSK’da binlerce kişinin Hizmet Hareketi ile irtibatlı olup olmadığına dair kapsamlı incelemenin halihazırda sürdüğü belirtildi. Hakkında inceleme yapılan binlerce kişinin pasif görevlerde olduğu kaydedildi.

Savcılık fişleme belgeleri üzerinde inceleme yapıyor 

İncelemelerde özellikle askeri lise, Harp Akademisi ve yabancı dil sınavlarında alınan notlar araştırılıyor. Söz konusu binlerce TSK personelinin askeri lise sınavına giriş tarihleri, kaç doğru, kaç yanlış soru cevapladıklarına ayrıntılı şekilde bakılıyor. Soruların tamamını doğru yapan kişilere odaklanıldığı aktarılıyor .

Yapılan fişleme gibi incelemede, 2008-2016 yılları arasındaki Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS) ve Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) 2010 Aralık, 2012 Nisan ve 2014 Eylül aylarındaki sınavlarda 90 üzeri not alan personel sayısı üzerinde duruluyor. Bu sınavlardan yüksek not alan personelin de inceleme kapsamında izlemeye alındığı bildirildi.

Lise ve üniversite eğitimini dışarıdan tamamlayarak TSK’ya alınan personelin ÖSYM sınavlarında usulsüzlükler yapıldığı iddiası ön plana konulmuş durumda. Bu kişilerin mülakatlarına ve sağlık kontrollerine giren kişiler de fişleme sürecinde yakın takibe alınmış.

Üst rütbeli 40 asker hakkında soruşturma

Yüksek lisans ve doktora yapmış olan personelin hangi üniversitelerde okuduğu ve tez danışmanları mercek altına alındı. Kısa süre önce 40’a yakın üst rütbeli asker hakkında idari soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

1 YORUM

 1. Şu anda milli, tarihi köklerine bağlı, vatansever Türk Silahlı Kuvvetleri, 15 Temmuz müsameresi bahanesiyle tasfiye edilmektedir.
  Yarının “Türkiye ordusu” (cb.nının deyimiyle), siyasal dinci, dar görüşlü, radikal, uyumsuz, sabit fikirli, dünyaya düşman ve ordu içinde ikilik oluşturan tiplerle dolunca ah-vah etmek fayda vermez…
  Şu andaki akp, tarihin kirli ve karanlık sayfalarına gömüldüğünde bile, onlar bu orduda kalmış olacaklar ve siyasal dinci-radikal örgütlerle işbirliği içine bile girenler olacak…
  Kendi halkına zulmedecek, memleketi dünyadan koparacak, devlete tehdit olacak…
  “Atatürk Türkiyesi kalmayacak” lafları falan çok hafif kalacak…
  Askeri öğrenci alımlarında sınavlar nasıl oluyor, nasıl değerlendiriliyor, mülakatları kim nasıl yapıyor, güvenlik soruşturmasında kıstaslar ne?
  Tüm bunların çok iyi sorgulanması, takip edilmesi, TBMM nin alımlara dâhil olması lazım. Sadece SADAT konusu değil, IŞID, NUSRA vb bile işin içine sokuluyor olabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin