Saray’da ekonomi zirvesi!

Son dakika, sondakika

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu Saray’a çağırdığı öğrenildi. Beştepe’deki toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul üyelerinin de katıldığı belirtiliyor. Toplantının ana konusunun TÜİK rakamlarına göre bile yüzde 80’lere dayanan enflasyon olduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın, Nureddin Nebati’yi sert bir dille uyardığı ve “Bu göreve getirdik ekonomiyi düzelt diye. Düzeltmek bir tarafa bir arpa boyu yol gidemedin.” diyerek azarladığı basına yansımıştı.

Kur Korumalı Mevduat hesabı da çare olmadı. Yıl başından bu yana TL, Dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti. Bu arada Merkez Bankası’nın doları tutmak için 4 ayda 35-40 milyar dolar rezerv yaktığı hesaplanıyor. MB’nın swaplar hariç net rezervi eksi 60 milyar dolara kadar geriledi.

Enflasyon ise aldı başını gidiyor. Geçtiğimiz yıl eylül ayında yüzde 19,25 olan yıllık enflasyonun, Mayıs ayı itibariyle yüzde 75’i aşması bekleniyor. Enerji ve akaryakıta gelen son zamlar ve kurdaki son 1 aydaki yükseliş de önümüzdeki aylarda enflasyonun artmaya devam edeceğini gösteriyor. Dolayısıyla Haziran, Temmuz aylarında enflasyonun yüzde 85’in üzerine çıkma ihtimali yüksek.

Reuters’a göre Türkiye yeni bir kur şokuyla da karşı karşıya kalabilir ki bu da enflasyonun patlaması anlamına gelir. TÜİK’e göre bile 3 haneli enflasyon artık yakın bir ihtimal…

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin