Son anket: Erdoğan’a oy vereceğini ifade edenlerin oranı yüzde 35’te kaldı

Türkiye’nin önde gelen bir anket şirketi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na son kamuoyu yoklamasını sundu.Anket sonuçlarına göre, bugün seçim olsa 2018 seçimlerinde yüzde 52,6’lık oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’a oy vereceğini açıklayanların oranı, yüzde 35,8’de kaldı. Ankete katılanların yüzde 48,4’ü Erdoğan’a oy vermeyeceğini kaydederken yüzde 15,8’lik kesim ise kararsız olduğunu ifade etti.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, ankete katılan vatandaşlara, erken seçim beklentileri de soruldu. Sonuçlara göre, halkın yüzde 48’inin erken seçim beklentisi bulunmuyor. Yüzde 36 ise erken seçim istiyor. Yüzde 16’lık bir kesim ise tercih beyan etmedi. AKP’lilerin yüzde 19,4’ü, MHP’lilerin ise yüzde 19,1’i erken seçim istiyor. Bu oran CHP’lilerde yüzde 58,6, HDP’lilerde yüzde 51,9, İyi Partililerde ise yüzde 49,1 oranında.

“Koronavirüs dışında Türkiye’nin en büyük sorunu ne?” sorusunda ise ekonomik sorunlar ön plana çıktı. Ankete katılanların yüzde 52’si “en büyük sorun ekonomi” derken yüzde 12,1’i “adalet”, yüzde 9,3’ü “eğitim sistemi”, yüzde 8,5’i “yönetim sistemi”, yüzde 8’i “güvenlik”, yüzde 4,1’i “mülteci sorunu” dedi. Yüzde 6,1 ise diğer sorunları önemli bulduğunu bildirdi.

Anket, döviz kurundaki yüksek artış, sık sık değiştirilen Merkez Bankası Başkanı ve borsadaki kayıp, yurttaşların ekonomi politikasına duyduğu güveni büyük ölçüde sarstığını da gösterdi. Anket sonuçlarına göre, sadece yüzde 15,2’lk kesim “ekonomik gidişat iyiye gidecek” derken yüzde 71,7 ise “kötüye gidecek” dedi. Yüzde 13,1 ise “ekonomik gidişat aynı kalacak” dedi.

Artı TV ekranlarında konuşan siyaset danışmanı ve araştırmacı Dr. İbrahim Uslu, Erdoğan’ın artık Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kazanmasına yetecek bir oy oranının bulunmadığını söyledi. Uslu, son yapılan araştırmalar hakknda bilgi verirken hem iktidar bloğuna hem de Erdoğan’a desteğin “ağır ağır” azaldığını belirtti.

1 YORUM

 1. “Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz…”

  Bir siyasi parti düşünün, 2002 yılından beri iktidarda olsun. Biz yanında olalım ya da olmayalım, her defasında, her seçin öncesinde, seçimlerde aldığı oyun altında oy alacağı söylenmesine karşın, her seçimde söylenenin/beklenenin üstünde oy olsın…

  Yanındayken, “oyları çalınmasın” diye destekleyelim; çalınmasın ve kazansınlar.

  Karşısına geçtiğimizde kazandıklarında “trafolara kediler giridği için kazandılar” türü izahlar getirelim yeniden kazanmalarına.

  Adamlar, her seçim öncesinde mağdurları oynayarak, yandaşlarını etraflarında kenetlesinler. Biz de zavallı partizanlar gibi “ama bu defa kesin kaybediyorlar” türü ifadelerle kendimizi seçim sonunda neden kazandıklarına dair açıklamalara yönelik yeni hayal kırıklıklarına hazır hale getirelim.

  Muhalefet diye gösterilen cadı kazanlarına, “derin devletin” önceden yerleştirdiği elemanları ve yaptıklarını görmezden gelelim.

  Aradaki kararsızların, tutarsız muhalefeti ve CHP zihniyetinin önceden millete çektirdiklerini, günümüzdeki söz ve eylemlerini hatırlayıp, -herşeye rağmen- AKP’yi tercih etmelerini görmezden gelelim.

  Adamlar 18 yıldır iktidardalar.

  Hala birinci parti konumundalar.

  Bahçeli’nin durumu ortada. Bırakın Kılıçdaroğlu’nu, Davutoğlu’nun, Babacan’nın, Akşener’in hem söylemleri, hem de AKP’nin oy kaybettiğini söyleyen anketlerdeki durumları ortada…

  Allah, insanımızın vicdanlarındaki isi-pası gidersin; basiretini açsın; -meccanen- fereç ve mahreç göstersin. Ümitsiz olmasak bile ümidimizi kamuoyu yoklamalarına ve muhalefete bağlamayalım…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin