Son 4 seçimde en düşük oyu alan CHP yeni yol arıyor: İnce mi, Kılıçdaroğlu mu_?

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin yüzde 31’lerdeki oyuna karşın partisinin yüzde 23’lerde kalması, CHP’yi yeni bir iç tartışmaya itti. Partililerden “hemen olağanüstü kurultay” baskısı gören İnce’nin, kararını CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşmeden sonra vereceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu son 4 seçimini en düşük oyunu alması baskıyı artırıyor.

CHP’li Tuncay Özkan, bugün yapılacak olan CHP Kurultayı hakkında yaptığı açıklamada “Kılıçdaroğlu görevine devam edecek. Bugün 3.5 saat toplantı yaptık. Geleceği planladık. Kurultay planımız yok” diyor.

Seçim sonuçlarını bir kez daha en yakın oranla tahmin eden Konda Araştırma’nın genel müdür Bekir Ağırdır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu ‘gerilim olmadan’ Muharrem İnce’ye devredeceğini söyledi.

Cumhuriyet’in haberine göre, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce , partisinden yüzde 8 fazla oy almasıyla birlikte partili destekçilerinin, “hemen olağanüstü kurultay, hemen CHP Genel Başkanlığı” baskısıyla karşı karşıya kaldı. Ancak İnce kararını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bugün-yarın yapacağı görüşmesi sonrasında verecek. Görüşmeden, “birlikte çalışma” kararının çıkması, böylece CHP içi hesaplaşmanın ertelenebileceği beklentileri dile getiriliyor. İnce’nin yüzde 31’lerdeki oyuna karşın partisinin yüzde 23’lerde kalması, seçim sürecinde öngörüldüğü gibi CHP’yi yeniden iç tartışmaya itti. CHP’de, seçimlerde alınan genel sonuçlar kadar İnce ile partinin oyları arasındaki fark konuşulmaya başlandı. İnce’nin, seçimin ardından dün yaptığı ilk açıklamada, “Ecevit’in 1977’deki yüzde 42’lik oy oranının ardından ilk kez yüzde 30’u aşan ismin kendisi olduğunun” altını çizen sözlerini, partide yeni bir genel başkanlık yarış sürecinin işareti olarak görenler oldu.

Başka bir yol

Ancak bu aşamada İnce’nin verdiği “yola devam” mesajının tek yolunu olağanüstü kurultayı toplayarak genel başkanlığa aday olma şeklinde belirlemediği öğrenildi. “Hemen olağanüstü kurultay ve liderlik yarışı”, daha çok İnce’nin çevresindeki CHP’liler tarafından vurgulanıyor. İnce’nin özellikle cumhurbaşkanı seçimi kampanyası süresince verdiği “herkesin cumhurbaşkanı” sloganı doğrultusunda, partisini de yanına alarak yeni bir yol arayışına girebileceği beklentileri seslendiriliyor. İnce’nin, CHP’de partisiyle birlikte yarışa girmeksizin yol yürüyebilecek bir yöntemi de tercih edebileceği konuşuluyor. İnce’nin bu konudaki kararı için Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme belirleyici olacak. Seçim sonrası telefonda görüşen Kılıçdaroğlu ile İnce’nin bugün ya da en geç bu hafta içinde bir araya gelerek seçim sürecini değerlendirip bundan sonraki yol haritası üzerinde de konuşmaları bekleniyor.

Yerel seçimler

Kılıçdaroğlu ile İnce’nin görüşmesinde liderlik yarışı dışında “ortak çalışma” uzlaşması çıkabileceği de partide güçlü olarak seslendiriliyor. Bu beklenti, 9 ay sonra yapılacak yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirleri AKP’den alma hedefine dayandırılıyor. İnce de seçim sonrası ilk açıklamasında yerel seçimlerin önemine değindi. Kılıçdaroğlu ile İnce arasında bir uzlaşma halinde parti içi yarışın alınacak sonuçlar üzerinden yeniden değerlendirme yapmak üzere yerel seçimler sonrasına ertelenebileceği görüşleri dile getiriliyor.

Seçimsiz kurultay

Yerel seçimlerde AKP seçmeni dahil tüm kesimlerden oy alabilecek adaylarla büyükşehirleri kazanma hedefinde ortak çalışma uzlaşması doğması halinde Kılıçdaroğlu-İnce ortak çalışması çerçevesinde partinin yeniden yapılandırılması için hemen harekete geçilmesi de gündeme gelebilecek. Bu çerçevede, başlangıçta parti yönetimi ve vitrininin yeniden yapılandırılması için “Parti Meclisi’nin yenileneceği” bir kurultay yapılabilecek. Ardından yine ortak çalışma çerçevesinde örgütün hızla yenilenmesi gündeme gelebilecek. Bu çalışmalarla, partinin tüm muhalefet kesimlerinin ilgi odağı haline gelmesini sağlayıp yerel seçimlerde AKP’ye yenilgi yaşatılması hedefleri konuşuluyor.

***

4. seçimde en düşük oy

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu girdiği 4’üncü genel seçimde yüzde 22.7 ile en düşük oyunu aldı.

CHP, 1 Kasım’da 134 olan milletvekili sayısını, 600 vekillik Parlamento’da 146’ya çıkardı. Oyların bir kısmı HDP’ye “emanet” olarak giderken, bir kısım oy da İYİ Parti’ye kaydı. 13 ilde uzun aradan sonra ilk kez milletvekili çıkaran CHP , 6 ilde ise zirveyi göğüsledi. CHP 23 ilde ise hiç vekil çıkaramadı. CHP’nin içinde yer aldığı Millet İttifakı oyları ve HDP’nin oyu 16 Nisan Referandumu’nda ‘Hayır’ blokunun altında kaldı.

CHP milletvekili sayısını 38 ilde korurken 17 ilde artırdı. 48 ilde oy oranını düşüren CHP , 33 ilde ise oy oranını yükseltti. 1 Kasım’da 35 ilde milletvekili çıkaramayan CHP bu rakamı 24 Haziran’da 23’e düşürürken, 3 ilde milletvekili kaptırdı. CHP’de mevcut 65 milletvekili yeniden Meclis’e girmeyi başarırken, Osmaniye, Kahramanmaraş, Elazığ, Karaman, Adıyaman, Şanlıurfa, Kırıkkale, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, ve Yozgat olmak üzere toplam 13 ilde uzun yıllar sonra milletvekili çıkardı. CHP ; Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da birer milletvekilini kaybederken; Denizli, Konya, Muğla ve Ordu’da ise varolan milletvekillerine bir vekil daha ekledi. CHP ; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İzmir, Aydın, Muğla’da birinci parti gelmesine karşın oy oranını düşürdü. En yüksek oyu yüzde 48.14 ile Kırklareli’den alan CHP , 1 Kasım’da bu ilde 55.7 almıştı. Kırklareli’nin ardından Edirne’de en yüksek ikinci oyu alan CHP , 45.98 oy aldı. CHP , İzmir’de 41.47, Muğla’da 41.30 Tekirdağ’da 38.56, Aydın’da ise 34.21 oranında oy aldı. CHP’nin en düşük oy aldığı iller ise doğu illeri oldu. CHP Batman’da yüzde 1.36, Bingöl’de yüzde 1.78, Muş’ta yüzde 1.98, Diyarbakır’da yüzde 2, Siirt’te yüzde 2.04 oy aldı. CHP 2 ilde yüzde 10, 20 ilde de yüzde 5’in altında oy aldı.

***
Tuncay Özkan: Kılıçdaroğlu görevine devam edecek

CHP’li Tuncay Özkan, bugün yapılacak olan CHP Kurultayı hakkında yaptığı açıklamada “Kılıçdaroğlu görevine devam edecek. Bugün 3.5 saat toplantı yaptık. Geleceği planladık. Kurultay planımız yok” dedi.

Özkan, “CHP olarak karşımızdaki büyük sorunları biliyoruz. Türkiye’yi bulunduğu dar boğazdan çıkarmak için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

***
Bekir Ağırdır: Kılıçdaroğlu gerilim olmadan devredecektir

Seçim sonuçlarını bir kez daha en yakın oranla tahmin eden Konda Araştırma’nın genel müdür Bekir Ağırdır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu ‘gerilim olmadan’ Muharrem İnce’ye devredeceğini söyledi. Ağırdır’a göre, CHP’nin hem örgütte hem söylemlerinde değişime ihtiyacı var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin