Sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı; okullar açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında normalleşme adımlarının nasıl atılacağına ilişkin kararlar alındı. Toplantıda, Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı “İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası” toplantıda masaya yatırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da salgının seyrine ilişkin sunum yaptı.

Toplantı sonrası açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde Pazar günü olarak sürecek” dedi. Ayrıca tüm Türkiye’de okul öncesi, 8. ve 12. sınıflarda okullar açılacak” dedi.

Erdoğan, “Bugün itibariyle yeni normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şu hususların altını özellikle çizmek istiyorum: Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir” ifadelerini kullandı.

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere iller Kovid-19’a göre sınıflandırıldı. 81 il  düşük riskli mavi, orta riskli sarı renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

“Aksi bir durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerde kısıtlamalar genişletilebilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek.

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek.

İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.

Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye’nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin