Snapchat, Facebook’tan sonra borsaya açılan en büyük teknoloji şirketi oluyor

Sosyal medyanın son yıllardaki gözde platformlarından Snapchat’in sahibi olan Snap şirketi, bugün hisse başına 17 dolar’dan New York Borsası’nda halka arz ediliyor. SNAP etiketi altında halka arz olacak Snapchat’in değeri 24 milyar dolara ulaşacak. Snapchat böylece iki yıl önce yaklaşık 170 milyar dolar ile halka arz edilen Çin’in e-ticaret devi Alibaba’dan sonra en büyük halka arz olacak.

BBC Türkce’nin haberine göre, Snapchat aynı zamanda teknoloji şirketleri açısından 2012’de yaklaşık 80 milyar dolar değerlemeyle halka arz edilen Facebook’tan sonra borsaya açılan en büyük şirket haline gelecek. Henüz kar etmeyen Snap şirketinin kurucuları Evan Spiegel ve Bobby Murphy ise milyarder olacak.

Rekabet soru işareti bırakıyor

Uzın zamandır teknoloji şirketlerinin halka arzı açısından bir hareketliliğin gözlenmemesi Snapchat için heyecan oluşturuyordu. Bunun arkasında teknoloji şirketlerinin hisselerinin oynak bir seyir izlemesi ve beklenen performansa ulaşamaması var.Diğer yandan Snapchat’in mali performansı da yatırımcılar açısından soru işaretleri doğuruyor. Snapchat’in tek gelir kaynağının reklam satışları olduğu uyarısında bulunulurken Facebook gibi şirketlerin yarattığı rekabet ortamı kullanıcı sayısının büyümesinde yavaşlama yaratıyor.

Goldman Sachs ilk günden sorumlu

Şubat ayında Snap yaptığı duyuruda geçen yıl 404 milyon dolar gelir elde ederken 515 milyon dolarlık bir kaybının olduğunu aktarmıştı. Ancak Snapchat yine de Amerikan borsalarında Çarşamba yaşanan yükseliş rüzgarından etkilenebilir.Morgan Stanley ve Goldman Sachs Snapchat için gelen teklifleri toplarken Goldman Sachs halka arzın ilk gününün sorunsuz geçmesinden sorumlu olacak.

Snapchat nedir?

Snapchat kullanıcılarına fotoğraf, video çekebildikleri ve bunların üzerine kısa notlar yazabildikleri ve belli bir süreliğine (1-10 sn) paylaştıkları bir sosyal mesajlaşma uygulamasıdır. Snapchatte önemli olan bir özellikte kullanıcıların paylaştıkları fotoğrafları veya videoları başka kullanıcılar yalnız 24 saat içerisinde görebilmektedir. Her ne kadar kısa süreliğine gönderimler yapılabilse de diğer kullanıcılar ekran görüntüsünü alarak bu durumu engelleyebilirler. Ama tabi alınan ekran görüntüsü alındığına dair bilgiyi snapchat karşı tarafa iletiyor. İOS ve Android üzerine çalışan snapchat ücretsiz olarak kullanıcılarına hizmet etmektedir.

 

ABD’de bugüne kadarki en büyük halka arzlar
Piyasa değeri (Milyar dolar)
indir

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin