Skandal: Türkiye, Güney Kıbrıs’ın arama kurtarma ekipleri gönderme teklifini reddetti!

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Kornelios Korneliou’ya göre Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deprem sonrası çalışmalara yardımcı olmak üzere kurtarma ekipleri gönderme teklifini reddetti.

Deprem bölgesinde yüzlerce enkazda hala arama kurtarma çalışmaları bile başlamamışken, Erdoğan rejimi Güney Kıbrıs’tan gelen yardım teklifini reddederek siyaseti vatandaşlarının hayatının üzerinde tuttuğunu gösterdi.

Skandal haberi Greek City Times verdi. Sigma Mesimeri ve Kati Show’a konuşan Korneliou, AB Sivil Koruma Mekanizması devreye girer girmez Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurtarma ekibinin katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade ettiğini söyledi: “Türkiye’den ‘Teşekkür ederiz ama kabul etmeyeceğiz’ cevabını aldık.”

Korneliu Türkiye’nin politik davrandığını vurgulayarak, “Tanınmama meselesi var ve öyle görünüyor ki doğal afetler ve insani trajediler söz konusu olduğunda genellikle siyasi tutum ağır basıyor” dedi.

Güney Kıbrıs’tan taziye ve destek mesajı

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada hükümet “depremlerin sayısız kurbanı için derin üzüntülerini” dile getirdi.

Açıklamada “Hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten taziyelerimizi sunuyoruz, doğal felaketler insanları ve milletleri ayırt etmez.” denildi.

Kıbrıslı Rum yetkililer yıkıma uğrayan bölgelerdeki kurtarma çalışmalarına yardım etmeye hazır olduklarını belirttiler.

İsrail’den gelen kurtarma ekibi de havalimanında bekletiliyor!

23 DERECE’nin Fatih Altaylı’dan aktardığına göre, İsrail yardım ekibi hala havalimanında bekletiliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin