‘Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu? Siz bu insanları niye takip etmediniz?’

İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina’ya yönelik saldırıda 39 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, istihbarat eksikliği tartışmaları gündeme geldi. Reina’nın sabibi, ‘ABD istihbartı uyarmıştı, saldırı göstere göstere geldi’ açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan da İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Parlementolar Birliği Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Fransa’daki terör saldırılarından sonra istihbaratın önemine dikkat çekerek, Fransa devletini, “Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu? Siz bu insanları niye takip etmediniz?” diye sorgulamıştı.

Reina’ya yönelik kanlı saldırının ardından açıklamada bulunan  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, bu kez ihbar ve uyarılara rağmen istihbarat zaafına değinmedi. Erdoğan yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Bu saldırılarla kaos oluşturmaya çalışıyorlar. Bu tür kirli oyunlara geçit vermeyeceğiz. Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak bizler milletçe soğukkanlılığımızı muhafaza etmek, birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyeceğiz.”

ABD’den sonra İngiltere, İsveç ve Almanya da uyardı: Dışarı çıkmayın

Amerikan Büyükelçiliği, Reina saldırısından bir hafta önce Türkiye’deki vatandaşlarını aldığı istihbarat doğrultusunda uyarmıştı. 22 Aralık’ta yayınlanan açıklamada, 2016’nın sonuna yaklaşırken, Amerikan vatandaşları Noel tatili ve yeni yıl kutlamaları için kalabalık yerlere giderken bu durumu göz önünde bulundurmalı.” denilmişti.

ABD

ABD’nin ardından, İngiltire, İsveç ve AlmanyaTürkiye’deki vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulundu. ABD Dışişleri bakanlığı, İstanbul Ortaköy’de 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından yaptığı yeni açıklamada, Amerikan vatandaşlarına özellikle Batılılar’ın, turistlerin ve yabancıların ziyaret ettiği kalabalık yer ve mekanlardan uzak durmaları tavsiye edildi.

İSVEÇ
İstanbul’daki terör saldırısının ardından İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Sara Modin, İstanbul’daki vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.Vatandaşlarından dışarıya çıkmamalarını, gelişmeleri izlemelerini istedi.

İNGİLTERE
Terör saldırısı sonrasında İngiltere Büyükelçiliği Türkiye’deki vatandaşlarına “dikkatli olun” uyarısında bulundu. Büyükelçilik internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Ortaköy’deki Reina gecekulübünde meydana gelen ciddi olayların ardından, yerel yetkililerin talimatlarına uymanızı ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için yerel yetkililer ile görüşmelerimiz sürüyor.”

ALMANYA
Almanya da, İstanbul’da yaşanan gece kulübü saldırısı sonrasında vatandaşlarına uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı tarafından güncellenen uyarıda İstanbul’daki vatandaşlarına otellerinde kalmaları tavsiye edildi. Açıklama şöyle: “01.01.2017 tarihinde gece yarısından kısa bir süre sonra, İstanbul’da gece kulübü “Reina”ya bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Çok sayıda ölü ve yaralı var. İstanbul’da seyahat etmekte olanlara otel/konaklama yerlerinde kalmaları, gelişmeleri medyadan takip etmeleri ve güvenlik talimatlarındaki gelişmeleri izlemeleri tavsiye edilir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin