Şırnak’ta ev baskınında hamile kadının darp edilmesi TBMM’ye taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan baskında aranan kişinin evde olmamasına rağmen evde bulunan hamile Hatice Baykara’nın silah dipçikleriyle darp edilerek hastanelik olmasını Meclis gündemine taşıdı.

Yeni Yaşam gazetesinde yer alan habere göre, İmir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Gözaltı sırasında yaşananların anlatıldığı önergede, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2 Mart’ta açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda “Artık gece yarısı kimse gözaltına alınmayacak, gece yarısı gözaltına alma dönemi bitti” sözleri hatırlatıldı.

‘İNSANLIK DIŞI MUAMELELERE DERHAL SON VERİN’

Önergede, “Fakat o günden bugüne değişen hiçbir şey olmadı Şırnak ve ilçelerinde periyodik olarak her hafta 3-4 eve baskın yapılır, 4-5 kişi gözaltına alınır kapılar, pencereler kırılır. Gözaltına alınanlar darp edilir. Hiçbir suç delili bulunmayan insanlar günlerce gözaltında tutularak suç delili yaratılmaya çalışılır. Ve nihayetinde çoğu serbest bırakılırken tutuklananlarında çoğu ilk mahkemede bırakılır. Özellikle özel bir politika olarak Şırnak ve ilçelerinde uygulanan bu insanlık dışı muamelelere derhal son verin” denildi.

İmir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“-Şırnak’ta güvenlik güçleri adı altında ev baskınları yapanlar sizin emrinizle mi yapmaktalar? Bundan haberdar mısınız? Haberdar değil iseniz bunlar bu gücü kimden alıyorlar? Bu insanlık dışı muameleyi uygulayanlar hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

-Cumhurbaşkanı 2 Mart’ta açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda ‘Artık gece yarısı kimse gözaltına alınmayacak, gece yarısı gözaltına alma dönemi bitti’ demişti. Cumhurbaşkanı’nın bu sözü Şırnak için geçerli değil mi?

-Aranan kişi evde olmamasına rağmen evde bulunan hamile kadın Hatice Baykara’yı darp edenler hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

-Çetevari bir şekilde davranan bu güvenlik güçleri, yeni bir paralel yapının habercisi midir? Bu konuda bir araştırma yapmayı planlıyor musunuz?”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin