Sincan Cezaevi’nde Gergerlioğlu’na bere verilmedi: Kar maskesi olarak kullanılabilirmiş

Bir haberi retweet etmesinden dolayı Yargıtay’daki cezası onandığı için hukuksuz bir şekilde milletvekilliği düşürülen insan hakları savunucu ve HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ailesinin gönderdiği bere, Sincan Cezaevi yönetimi tarafından ‘kar maskesi olarak kullanılabilir’ gerekçesiyle verilmedi.

Milletvekilliği boyunca cezaevlerindeki kötü koşulları dile getiren Gergerlioğlu, tutuklanmadan önce eldiven, bere gibi kıyafetlere dahi izin verilmemesini gündeme getirmişti.

3 Nisan’da evine gelen daha önce Meclis kürsüsündan ifşa ettiği işkenceci polis amiri Abdülkadir Türkyılmaz’ın başında bulunduğu intikam timi tarafından ayakkabısını giymesine müsaade edilmeden darp edilerek gözaltına alınan Gergerlioğlu’nun sağlık kontrolünde doktor, göğüs ve kalp ağrısı sebebiyle anjiyo önerip kardiyoloji bölümüne götürülmesi gerektiğini belirtmişti. Buna rağmen Gergerlioğlu cezaevine götürüldü. Darp raporu da alan Gergerlioğlu, daha sonra Ankara Şehir Hastanesine getirilip anjiyo olmuştu. Gergerlioğlu, tansiyonunun yüksek olması sebebiyle yoğun bakıma alındı ancak ardından apar topar cezaevine kaçırılmıştı.

”ÜŞÜDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ GETİRDİĞİMİZ BERE VERİLMEMİŞ”

Evrensel gazetesine açıklama yapan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu  “Cezaevine bere getirmiştik ve oradaki gardiyanlar berenin kar maskesi yapılabileceğini söyleyerek berenin girişine izin vermemişler. İçerisi soğuk oluyor demişti, üşüdüğünü söylemişti, kazak vb. de götürmüştük ancak bereye izin vermemişler. Bir de kitap sınırlaması uygulanıyormuş Sincan Cezaevinde, bu konudan biraz şikayetçi” ifadelerini kullandı.

”AİLESİ OLARAK ONUN ARKASINDAYIZ”

Ailesi olarak Gergerlioğlu’na moral ve güç vermeye devam edeceklerini aktaran Salih Gergerlioğlu, “Annem MS hastası benim. Onun üzülmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Son bir buçuk ayda zaten kendimizi alıştırmaya çalışıyorduk, cezaevine gireceğini bildiğimizden ötürü. Ama buna nasıl alışılır tam bilmiyoruz, alışmamak da lazım bir bakıma. Ailesi olarak da onun arkasındayız, bedel ödüyorsa da arkasındayız” dedi.

“Biz onun sesinin kısılmasına asla izin vermeyeceğiz” diyen Salih Gergerlioğlu, “Haftada bir gün yaptığı ÖFG TV’deki programı ben devam ettirmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde bir mektup kampanyası yapılacak. Ben oğlu olarak sürekli mücadeleyi devam ettireceğimi ve insan hakları mücadelesinin önemini babamdan aldığım ilhamla bildiğim için bunu devam ettireceğimi belirtiyorum” diye konuştu.

”AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

Hukuki sürece dair de bilgi veren Gergerlioğlu, “Anayasa Mahkemesinin esastan yaptığımız süreci incelemesini ve karara bağlamasını bekliyoruz. Çünkü çok ciddi bir hak ihlali var ortada. Enis Berberoğlu kararı daha 2-3 ay önce açıklandı, hak ihlali şeklinde. Başka örnekler de var. AYM’nin hak ihlali dışında bir karar vermesini beklemiyoruz. Bunun da en kısa sürede açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Salih Gergerlioğlu bu süreçte Meclis’teki muhalefet partilerinden gerekli desteği göremediklerini aktararak şunları söyledi: “HDP dışında bu mücadelenin yanında duran olmadı. CHP içerisinde farklı isimler nöbetine destek vermişlerdi. Ama partisel bir duruş bakımından biz HDP dışında beklediğimizi alamadık. Zaten babam da bunun sitemini etti. ‘Ben zamanında CHP’nin Adalet Yürüyüşü’ne tam destek vermiş biriyim, şimdi kendileri bu adalet nöbetinde benim yanımda durmuyorlarsa, bir daha da demokrasi ve hukuktan bahsetmesinler’ dedi, muhalefetin sessiz kalan kısmına. Basın mensupları soru sorduğunda, kınayarak geçiştirerek, ‘Hukuk devletine yakışmıyor’ şeklinde açıklamalarda bulundular. Ama bunu herkes yapabiliyor. Ana muhalefet partisinin, diğer partilerin buna net bir dille tepki göstermesi ve bu konuda bir demokrasi ittifakı gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Çünkü bugün değilse ne zaman? Halkın vekiline, iradesine sayısız kez darbe yapıldı. Babam bir insan hakları aktivisti olarak da öne çıkıyor. Bu adalet arayışında birleşilmeyecekse, muhalefet partileri neden muhalefet ediyorlar?”

CEZAEVİNDE BEREYE İZİN VERİLMEMESİNİ VEKİLKEN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15 Aralık 2020’de ÖFG TV’de Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile birlikte yaptığı bir programda, cezaevindeki kötü koşulları aktarmış ve koğuşların yeterince ısıtılmamasını, eldiven, bere gibi kıyafetlere dahi izin verilmemesini gündem etmişti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin