Simitin susamı da ithal edilecek

Tarım politikalarındaki yanlışlıklar simidi de vuracak. Simitlerin susamının yurt dışından ithalatının önündeki engeller kaldırılarak, yerli susam yerine ithaline kapı aralandı. Tohumluk susam ve ham susam ithalatında uygulanan gümrük vergileri sıfırlanırken, soyulmuş susam ithalatında uygulanan gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi.

Geçen temmuz itibarıyla susam fiyatlarında bir yılda yüzde 76’lık bir artış gözlenmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tohumluk ve ham susamın AB ve diğer ülkelerden yapılan ithalatına uygulanan yüzde 4 ve yüzde 10 oranındaki gümrük vergileri sıfırlandı.

Soyulmuş susam ithalatına uygulanan yüzde 23,4 oranındaki gümrük vergisi Gürcistan ve Bosna Hersek için sıfırlandı. Söz konusu vergi AB ve bunun dışında kalan ülkeler için yüzde 10 olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı’ndan karara ilişkin yapılan açıklamada, “Yerli üretim üzerinde menfi etki oluşturmayacak şekilde, gerekli tedbirler alınmaya devam edilecek” dendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin