Silivri tutsağı Fevzi Yazıcı, cezaevindeki çizimleriyle mükemmellik ödülü kazandı

The Washington Post gazetesinde yayınlanan Fevzi Yazıcı çizimleri

Silivri tutsağı, KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, Society for News Design’ın (SND) 42. En İyi Baskı Haber Tasarımı Yaratıcı Yarışması’nda Mükemmellik Ödülü kazandı.

Yazıcı’nın Türkiye’deki hapishane hücresinde çizdiği eserler, geçen yıl Mayıs ayında The Washington Post’ta “Art of Darkness” başlığıyla yayımlanmıştı.

Yazıcı’nın ödül alan “Tutuklu Sokrat” isimli eseri

SND’nin sayfasında yer verilen haberde, Fevzi Yazıcı için şu ifadeler yer aldı:

Zaman gazetesinin eski Tasarım Direktörü Fevzi Yazıcı, Türkiye’de ifade özgürlüğüne yönelik baskıların bir parçası olarak 2016 yılında hapse atıldı. 2015’te SND Dünyanın En İyi Tasarım jürisiydi ve 10 yıl boyunca İstanbul’da +1T Tasarım Günleri’nde birinci sınıf bir tasarım konferansına ev sahipliği yaptı. 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran Yazıcı, dünya çapında tutuklu bulunan 200’den fazla gazeteciden birisidir.

Ödül alan eserleri, onun loş bir şekilde aydınlatılmış hücresinde çizilmiş illüstrasyonlarında oluşuyor. Yazıcı eseriyle şunları söylüyor, “Bu resim düşüncelerin hapse atılamayacağını söylüyor. Çünkü düşünceleri hapsetmeye kalkarsanız, fikirler ışıktan prizmaya döner ve parlamaya başlar.”

Pazar günü hücre hapsinde 1.216. gününü geçirdi.

The Washington Post gazetesinde yayınlanan Fevzi Yazıcı çizimleri

Washington Post’tan tutuklu gazeteci Fevzi Yazıcı hakkında ‘Karanlığın sanatı’ başlıklı özel dosya


Great work +1 = Zaman

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin